Informacje

 • Dwie noce z rzędu oglądaliśmy w Polsce wspaniałe zorze polarne

  08-03-2016 08:00

  Rzadko widać je na naszej szerokości geograficznej

  Dwie noce z rzędu oglądaliśmy w Polsce wspaniałe zorze polarne

  Zorza polarna w Polsce i w Norwegii

  astrografia.pl, woytas/Kontakt24

  W nocy z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek na niebie pojawiły się zorze polarne. Zazwyczaj można obserwować je na wysokich szerokościach geograficznych, m.in. w Norwegii, ale tym razem widoczne były także w Polsce i Niemczech. "Zjawisko trwało około 40 minut" opisuje Reporter 24.

  W nocy z poniedziałku na wtorek w Bergen w Norwegii na niebie zaświeciła zorza polarna. Zielone smugi tańczyły na niebie, a na zdjęciu uwiecznił je Reporter Kontakt 24 woytas. Również w Polsce mieliśmy szansę obserwować zorzę.

  „W poniedziałek około godziny 23 zauważyłem zorzę polarną na obrzeżach mojego miasta. Zjawisko zostało zaobserwowane w Zawierciu w województwie Śląskim” relacjonuje Reporter 24 Michał.

  Dwie noce z rzędu

  W nocy z niedzieli na poniedziałek również warto było spoglądać wieczorem w niebo. Zorze polarne widać było w Polsce m.in. w Wielkopolsce. Zjawisko zarejestrował Reporter 24 o nicku astrografia.pl. Wysłał na Kontakt 24 imponujące zdjęcie.

  "Zjawisko trwało około 40 minut i było widoczne nawet dużo dalej na południe" - napisał w komentarzu do fotografii, którą prezentujemy poniżej.

  Może i nadchodzącej nocy na niebie pojawi się zorza polarna. Bądź czujny, zrób zdjęcie, nakręć film i prześlij go na Kontakt 24.

  Zorza polarna w nocy z niedzieli na poniedziałek była doskonale widoczna także z niemieckiej Brandenburgii. Poniższe zdjęcia wykonano nieopodal miasta Lietzen.

  Burza magnetyczna

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

  - Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki poruszając się po liniach pola magnetycznego dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak chcecie zddjęcia lub film zorzy to sami nie śpijcie
  i je sobie zróbcie. Nawet jakbym miał to bym wam w życiu za darmo nie udostępnił. Co wy sobie myślicie właściwie?
  ~nick /2016-03-08 08:58
 • kłamstwo
  To nie jest zorza polarna tylko podświetlone przez słońce trujące gazy znajdujące się w powietrzu!!!!
  ~wicek /2016-03-08 07:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...