Informacje
 • Dwie ofiary mrozu w ciągu ostatniej doby

  01-12-2018 08:59 Apel o wzmożoną czujność
  Prognoza pogody na sobotę Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Minionej doby z powodu wychłodzenia organizmu zmarły dwie osoby - poinformowało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

  Zimowa aura niesie ze sobą wiele zagrożeń. Ujemna temperatura, przenikliwy wiatr i duża wilgotność sprzyjają wychłodzeniu organizmu.

  Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, między innymi osoby bezdomne i starsze. Przypominają, że przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

  Będzie cieplej

  Ostatnia noc i poranek były mroźne w całym kraju. Na południu, w Bieszczadach, termometry pokazały minimalnie -23,1 stopnia Celsjusza. Jeszcze w sobotę zimne będą wschodnie rejony Polski. Sytuacja zacznie się zmieniać dopiero od niedzieli. Wtedy to maksymalna temperatura w ciągu dnia nie spadnie poniżej zera stopni Celsjusza.

  Jak postępować w przypadku podejrzenia hipotermii?

  W przypadku podejrzenia hipotermii bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy. Należy jednak pamiętać o ocenie bezpieczeństwa danego miejsca oraz założyć rękawiczki, aby samemu nie doznać odmrożeń. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie oddechu i przytomności poszkodowanego. Po zawiadomieniu odpowiednich służb, powinniśmy zadbać, aby nie doszło do dalszego wychłodzenia organizmu i w miarę możliwości zabrać poszkodowanego w cieplejsze miejsce. Gdy jego ubranie jest mokre, należy je rozciąć i zdjąć. W przypadku podejrzenia odmrożeń powinno się rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie. Osobę poszkodowaną trzeba okryć kocem lub folią izotermiczną - złotą stroną do góry.

  Jeśli poszkodowany jest przytomny, w miarę możliwości powinniśmy podać mu gorący napój z wysoką zawartością cukru. Nie może zawierać alkoholu, ponieważ sprzyja on wyziębieniu organizmu. Uszkodzenia skóry powinniśmy zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Poszkodowanego nie można pocierać ani gwałtownie poruszać. Należy pamiętać o kontrolowaniu jego oddechu do czasu przyjazdu karetki.

  Ubiegłoroczny bilans

  Oficjalne dane policji mówią, że w okresie od listopada do marca sezonu 2017/2018 w wyniku wychłodzenia zmarły 83 osoby - 74 mężczyzn, osiem kobiet i jedno dziecko (nietrzeźwy piętnastolatek pozostawiony przy drodze). Z analiz policji w ośmiu przypadkach bezpośrednio przed śmiercią ofiary spożywały alkohol. Dwunastu zmarłych to były osoby bezdomne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...