Informacje
 • Dwie osoby zmarły z wychłodzenia,
  jedna zatruła się czadem

  08-01-2019 12:06 Groźna pogoda w Polsce
  Omenaa Mensah o pogodzie w czwartek Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W poniedziałek dwie osoby zmarły z powodu wychłodzenia, a jedna osoba zatruła się czadem - poinformowało we wtorek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze. Służby apelują o przestrzeganie zimą zasad bezpieczeństwa.

  "W poniedziałek z powodu wychłodzenia zmarły dwie osoby. Pamiętajcie, aby przy tak niskich temperaturach reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Uważajcie też na czad - nie zakrywajcie kratek wentylacyjnych i wietrzcie pomieszczenia. W poniedziałek tlenkiem węgla zatruła się jedna osoba" - pisało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

  Jak podało RCB, bilans ofiar niskich temperatur od 1 listopada to 45 osób. Ofiar zatrucia czadem, czyli tlenkiem węgla, od 1 października było już 22.

  "Czad to cichy zabójca. Nie można go wyczuć ani zobaczyć. Dlatego, zwłaszcza zimą, pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa" - zaznacza RCB. Jak zaleca, nie wolno zasłaniać i zaklejać kratek wentylacyjnych. Ponadto należy sprawdzić szczelność przewodów kominowych oraz przewietrzyć pomieszczenia, w których korzystamy z piecyków, kuchenek lub term gazowych. Warto też sprawdzić wentylację pomieszczeń, zwłaszcza łazienek oraz wyposażyć się w czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla.

  Co powinno nas zaniepokoić? Zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, poczucie osłabienia, drgawki, wymioty, zwolniony oddech i zaburzenia tętna.

  W poprzednim sezonie grzewczym czad przyczynił się do śmierci 61 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...