Informacje
 • Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Tychami

  12-11-2018 16:35 Miała owalny kształt
  Pyrocumulonimbusy to chmury powstałe w wyniku pożarów Foto: Kontatk 24/Tomasz Pestka 112Tychy | Video: earthobservatory.nasa.gov

  Nad Tychami (województwo śląskie) pojawiło się rzadkie zjawisko cavum, czyli dziura w chmurze. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  ZAOBSERWOWAŁEŚ COŚ NIEZWYKŁEGO? WYŚLIJ NAM ZDJĘCIE LUB FILM NA KONTAKT 24

  Na niebie chmury, a w ich środku owalna dziura. Niecodzienne zjawisko zwane cavum zaobserwował Reporter 24 Tomasz Pestka 112Tychy.

  Czym jest cavum?

  Aby powstał otwór zwany cavum, chmura musi być silnie wychłodzona, do -30 stopni Celsjusza. Tego typu zjawiska tworzą się, gdy w atmosferze nie występują gwałtowne ruchy i powietrze jest czyste.

  Jak tłumaczą eksperci, cavum to otwór w cienkiej warstwie chmury zbudowanej z przechłodzonych kropelek wody. Z wnętrza otworu wypada virga (opad niedocierający do powierzchni ziemi, gdyż wcześniej paruje lub sublimuje) albo chmura Cirrus w postaci włóknistych kosmyków.

  "Cavum oglądane bezpośrednio pod nim jest najczęściej koliste, z większej odległości natomiast przybiera kształt owalny, a w miarę upływu czasu zwiększa swoje rozmiary" - czytamy w opracowaniu "Nowa klasyfikacja chmur", opublikowanym w ubiegłym roku w "Przeglądzie Geofizycznym".

  Autorzy - Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jakub Soroka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - wymieniają inne stosowane nazwy tego zjawiska, w tym "dziura w chmurze", "prześwity poopadowe", "smugi dyssypacyjne", "negatywna smuga kondensacyjna" czy "dziura opadowa". Potocznie pojawia się też nazwa "dziurkacz".

  Powstawanie tego zjawiska tłumaczy również Tomasz Wasilewski:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Najbliższe dni przyniosą nam wyjątkowo wysoką jak na grudzień temperaturę. Na te...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...