Informacje
 • Foka wylegiwała się na plaży w Kuźnicy

  23-02-2020 14:13 Materiały dostaliśmy na Kontakt 24
  Foka na plaży Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Na plaży w Kuźnicy, na Półwyspie Helskim, pojawiła się foka. Nagranie wylegującego się zwierzęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24.

  Jeden z Reporterów 24, pan Leszek, mieszkaniec Kuźnicy, nagrał w niedzielę wylegującą się na plaży fokę.

  - Byłem pierwszym piechurem dziś na plaży, około 8.15. Widok fok staje się już naturalnym zjawiskiem. Wcześniej były tylko koło Mierzei Wiślanej, a teraz na całej długości wychodzą. To coraz częstszy widok - mówił pan Leszek. Dodał, że to była jedyna foka na wybrzeżu.

  Pan Leszek zaznaczył, że foce nic nie było, tylko odpoczywała.

  Gdy spotka się na plaży fokę, nie należy się do niej zbliżać ani jej płoszyć. Foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć.

  Jeśli zaobserwowałeś fokę na wybrzeżu, niezwłocznie poinformuj Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40)

  Foki w Polsce

  W Polsce występują trzy gatunki fok: foka szara (Halichoerus grypus), foka obrączkowana (Phoca hispida) i foka pospolita (Phoca vitulina). Zwierzęta te prowadzą ziemno-wodny tryb życia. Ląd jej ich miejscem rozrodu i odpoczynku po żerowaniu. Ciało foki jest pękate, opływowe i wrzecionowate. Cechą charakterystyczną jest brak małżowin usznych. Jedynie dostrzec można u nich słabo widoczne pomarszczenia, które są otwartym przewodem słuchowym.

  Foki nie potrafią zginać tylnych płetw do przodu, nie pozwala im na to budowa ciała. Dlatego ich ruch po lądzie przypomina wiercenie. Wykonują faliste ruchy, przemieszczają się odpychając się przednimi płetwami, tylne są bezwładnie wleczone.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...