Informacje
 • Fronty w podkowę przyniosły burze

  11-06-2012 08:15 Niż zepsuł pogodę w niedzielę
  Fronty w podkowę przyniosły burze

  Wieczorne chmury burzowe w okolicach Gołdapi

  Kontakt24/CorpusPineale, LysosTarcho

  Po pogodnej i ciepłej pierwszej części dnia w niedzielne popołudnie w wielu miejscach kraju trzeba było wyciągnąć parasole i kurtki przeciwdeszczowe. Za sprawą towarzyszących niżowi frontów atmosferycznych przez południe i wschód kraju przez cały wieczór i część nocy nad południową i wschodnią Polską przetaczały się burze. Najmocniej grzmiało na Śląsku, w świętokrzyskiem, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu.

  Opady i wyładowania to skutki wpływu niżu, który po południu przesunął się z Czech nad Polskę. - Fronty atmosferyczne z nim związane ułożyły się w formie podkowy biegnącej od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, po Kujawy, dalej skręcającej przez zachodnie Mazowsze nad Ziemię Łódzką, następnie w stronę Górnego Śląska i Małopolski - wyjaśniła Arleta Unton-Pyziołek.

  Nocą grzmiało w świętokrzyskiem i na Mazowszu

  Po godz. 23.00 strefa aktywnych komórek burzowych rozciągała się od woj. świętokrzyskiego, przez wschodnią część łódzkiego po Mazowsze oraz od Krakowa, przez Miechów, Nagłowice, Włoszczową po Łopusz, Końskie, Nowe Miasto nad Pilicą, Rawę Mazowiecką, Żyrardów i południowo-zachodnie obrzeża Warszawy. W ciągu nocy burze z tej strefy słabnąc, przemieszczały się na północny wschód.

  Powstała na froncie ciepłym druga burzowa strefa aktywowała się późnym wieczorem w południowo wschodniej części Lubelszczyzny (w pasie od Hrebennego, przez Tomaszów Lubelski, Łaszczów po Hrubieszów). Po godz. 23.00 burze znad Lubelszczyzny odsunęły sie na Ukrainę. Słabe wyładowania odnotowano w Bieszczadach.

  W Kielcach burza z gradem

  Wcześniej aktywne komórki burzowe rozwijały się w woj. śląskim (od Katowic przez Wyszków, Częstochowę po Radomsko), na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Szeroka strefa burz objęła też woj. świętokrzyskie, szczególnie rejon Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Opatowa, Chmielnika, Jędrzejowa i Kielc.

  "O godzinie 17.00 nad Kielcami przeszła burza z gradem, zrobilo sie biało" - relacjonował Reporter 24 clamarmedia.

  CZYTAJ WIĘCEJ O STRATACH W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM

  Wyładowania na południu i wschodzie

  Burze odnotowano też w rejonie Szydłowca i Radomia, skąd przemieszczały się na północ. Na Opolszczyźnie grzmiało w rejonie Strzelec Opolskich, a także Głubczyc i Straduni. Późnym popołudniem sporo komórek burzowych pojawiło się w Małopolsce i na Podkarpaciu - w rejonie Krakowa, Bochni, Koszyc, Gorlic, Ryglic, Tarnowa, Koluszowej i Krosna.

  Przesuwające się centrum niżu spowodowało opady w rejonie Kalisza, a wcześniej na Dolnym Śląsku, szczególnie w okolicach Wrocławia.

   

  Legenda:

  Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • burzowo
  Dzisiaj nad ranem grzmiało i bardzo mocno lało. Po południu też lało wręcz ulewa. Teraz widzać też siwe chmury nadciągają. ehh... Byle do lata:)
  ~Lubelszczyzna /2012-06-11 19:42
 • Oświęcim
  Ok. godz 22.30 w Oświęcimiu była taka ulewa, że na drodze zrobiła się rzeka.
  ~Gedno /2012-06-11 14:38
 • KOŃSKIE
  TERAZ SPOKÓJ TROSZKĘ MŻY ALE OK. 22 LAŁO JAK Z CEBRA
  grzybowski /2012-06-11 01:06
 • Kraków
  ok 21 w okolicach Balic koło Krakowa rozpętało sie istne piekło grad błyskawice i wichura trwało może 5 min ale dawno czegoś takiego nie widziałem
  ~mexi100 /2012-06-11 00:36
 • Siedlce
  W Siedlcach zaczyna się burza, narazie lekko kropi, ale już nieźle grzmi i się błyska
  ~darkness /2012-06-11 00:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...