Głód, destabilizacja polityczna i gospodarcza. "Zmiany klimatu są nieuchronne"

[object Object]
Zmiany klimatu są przerażające dla naszej cywilizacjitvn24
wideo 2/4

Smog to jeden z palących problemów Polski. Pogłębiamy go, używając węgla słabej jakości. Wpływa to również na globalne ocieplenie, które przyspiesza w zatrważającym tempie. O tym, co czeka mieszkańców naszej planety, w związku ze zmianami klimatu, mówił na antenie TVN24 fizyk Marcin Popkiewicz.

Polska ma problem ze smogiem. Jesteśmy jednym z krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

- Kiedyś paliło się lepszym węglem, bo istniały normy węgla, a później je znieśliśmy i zaczęto palić czymkolwiek. Jeżeli spojrzy się na mapę zanieczyszczenia benzopirenem, gdzie polskie miasta są na szczycie listy, to jesteśmy fioletową plamą, bo już nawet nie czerwoną - mówił w "Dniu na żywo" na antenie TVN24 Marcin Popkiewicz, fizyk z portalu Naukaoklimacie.pl.

Palimy byle czym

Zdaniem fizyka Polska, w porównaniu do innych państw Europy Środkowej, zaniedbała w dużym stopniu dbałość o jakość węgla.

- Nawet jak porównujemy się z Niemcami i Danią, to mówimy "ich jest na to stać", ale patrzymy na Czechy, Słowację, Łotwę, Litwę i Węgry, i w tych krajach nikt nie ma tego problemu. Jesteśmy absolutnie wyjątkowi - mówił Popkiewicz.

Wytłumaczył również, z czego to wynika. - U nas przez długi czas nie można było wprowadzić ani norm jakości węgla, ani norm jakości pieców, które w tamtych krajach były. W Czechach i na Słowacji pali się węglem, ale jest to węgiel wysokiej jakości i są piece, które nie są kopciuchami. U nas, ponieważ kopalnie miały na zbyciu setki tysięcy ton mułów węglowych, flotokoncentratów i innych odpadów z produkcji węgla, były opory, aby wprowadzić jakiekolwiek normy węgla. Palimy byle badziewiem, a dobry piec nie jest w stanie spalić byle badziewia. Ludzie mają po domach piece, kopciuchy, które są w stanie spalić muł węglowy, dosłownie wszystko. Polak zaradny, wrzuca tam porąbane meble, a nawet stare kalosze - tłumaczył fizyk.

Emisyjność sektora energetycznego (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Przerażające zmiany dla naszej cywilizacji

Jakość węgla i spalanie paliw kopalnych jest jednym z elementów negatywnego wpływu człowieka na klimat. Ocieplenie klimatu postępuje w zatrważającym tempie, a zdaniem naukowców proces ten będzie tylko przyspieszał.

- Wiemy, jak zmieniał się klimat w przeszłości i jakie zmiany to spowoduje. Są to zmiany naprawdę poważne i przerażające dla naszej cywilizacji. Różnica pomiędzy czasami epoki lodowcowej, kiedy Poznań znajdował się pod lądolodem kilometrowej grubości, a obecnym nam ciepłym światem, wynosi cztery stopnie Celsjusza. Te zmiany trwały 10 tysięcy lat - tłumaczył Popkiewicz.

Jak mówił, zmiany klimatu będą przyspieszać i będzie miało to ogromny wpływ na mieszkańców całej planety.

- Teraz mówimy o różnicy 1,5-2 stopni, a jak nic nie zrobimy to czterech, a nawet dwa, trzy razy tyle w późniejszych latach. To jest zmiana w sto razy krótszym czasie i wielokrotnie większa - mówił fizyk.

Konsekwencje zmian klimatycznych w Europie (PAP/Małgorzata Latos)PAP/Małgorzata Latos

Głód oraz destabilizacja polityczna i gospodarcza

Zdaniem gościa TVN24, bez szybkich działań sytuacja się nie poprawi.

- Ludzie mieszkają w miejscach, gdzie załamie się produkcja rolna. Mówimy o głodzie, destabilizacji politycznej i gospodarczej i o setkach milionów migrantów, nawet 200-300 milionach, o katastrofie politycznej i jeszcze bardziej poważnych scenariuszach, jeżeli nic z tym nie zrobimy - ostrzegał Popkiewicz.

- Zmiany klimatu nie będą zauważalne od razu, ale są one nieuchronne. Niektóre z nich zobaczymy wcześniej, a inne później. Z powodu topnienia lodowców i podnoszenia się globalnego poziomu wód Gdańsk oraz inne regiony północnej Polski, mogą stanąć pod wodą - wyjaśnił fizyk.

- To nie nastąpi z dnia na dzień, gdyż jest uwarunkowane tempem topnienia lądolodu, Grenlandii, Antarktydy, które w świecie o dwa, trzy stopnie Celsjusza cieplejszym docelowo znacząco stopnieją. Grenlandii nie będzie, a połowa Antarktydy stopnieje. Oczywiście to nie nastąpi z dnia na dzień, to będzie trwało stulecia, do tysiąca lat, co oznacza, że przez ten czas nie będziemy mieli stabilnej linii brzegowej - tłumaczył Popkiewicz.

"To my zmieniliśmy klimat"

Ocieplenie klimatu wpływa również na nastroje społeczne i sytuację geopolityczną w innych regionach świata. Rozmówca TVN24 jako przykład podał kryzys w północnej Afryce w ostatnich latach.

- Wiele rzeczy stanie się szybciej. Destabilizacja sytuacji w Syrii zaczęła się od największej w historii nowożytnej kraju suszy od tysiąca lat, która zmusiła półtora miliona ludzi do przeniesienia swoich wiosek. Skończyła się woda, padły też zwierzęta gospodarcze. Mieszkańcy wynieśli się do miast, mieszkali po kilkanaście osób w jednym pokoju, bez pracy, bez kompetencji do życia w mieście, bez pieniędzy. Wyszli na ulice, żeby domagać się pomocy - mówił Popkiewicz. Syryjski rząd zareagował wtedy użyciem przemocy. - To wszystko rozlało się na Irak i tak zwane Państwo Islamskie - dodał Popkiewicz.

Zdaniem fizyka, przesłanki o zagrożeniach pojawiały się już wcześniej.

- Trzydzieści lat temu klimatolodzy prognozowali, że za 30 lat pojawią się migranci z regionu Morza Śródziemnego, bo upraszczając, Sahara przesuwa się na północ. Według najnowszego raportu, za kolejnych 30 lat będą to raczej setki, niż dziesiątki milionów ludzi i tej presji system geopolityczny może nie wytrzymać. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby u granic Unii Europejskiej stanęło 200-300 milionów ludzi, mówiących, że powinniśmy ich wpuścić, bo to my zmienialiśmy klimat, bo oni w Afryce nic nie emitowali - mówił Popkiewicz.

"Stawką jest nasze przetrwanie"

Ocieplenie klimatu będzie tragiczne w skutkach dla wszystkich mieszkańców globu.

- Jeśli spalimy wszystkie paliwa kopalne, to znaczące części Afryki, Bliskiego Wschodu nie będą zdatne do zamieszkania, nie tylko przez ludzi, ale też zwierzęta gospodarcze i stałocieplne - przestrzegał Popkiewicz.

Gość TVN24 zapytany o to, jak "tu i teraz" możemy zatrzymać negatywne zmiany, zaapelował: Obudźmy się z letargu. Nasza chata nie z kraja, a tsunami, które zbliża się do brzegu w naszym grajdołku, nie przeczekamy. Nie mylmy go z linią horyzontu. Zmieniajmy siebie, edukujmy się i jako wyborcy wybierajmy polityków, którzy nie zajmują się pierdołami, ale sprawami fundamentalnymi dla przyszłości świata. Nie inwestujmy w starą gospodarkę, a w innowacje, w efektywność energetyczną.

Popkiewicz zwrócił też uwagę, by rozmawiać na ten temat ze znajomymi, władzami, urzędnikami, zmieniać działania w firmach. - Tam, gdzie mamy dźwignię, tam zmieniajmy tak wiele, jak tylko potrafimy, bo stawką jest nasze przetrwanie - dodał na koniec.

Zobacz całą rozmowę z Markiem Popkiewiczem.

Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem
Rozmowa z Marcinem Popkiewiczemtvn24

Autor: dd/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Sobota 20.04 zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze całej Polski będzie padać, w niektórych regionach spadnie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Termometry wskażą od 5 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 20.04. W nocy mieszane opady i chwilami silny wiatr

Pogoda na jutro - sobota 20.04. W nocy mieszane opady i chwilami silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację obecnych trendów w pogodzie. Niżowa aura będzie przepychała nad Polskę masy chłodnego i wilgotnego powietrza, a wraz z nimi kolejne fale chmur i opadów. W weekend na północy spaść może nawet mokry śnieg.

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i przymrozkami. Jak wynika z prognozy zagrożeń meteorologicznych, początek weekendu może przynieść dodatkowo lokalne oblodzenia i opady śniegu.

Niska temperatura, silny wiatr. Gdzie należy uważać

Niska temperatura, silny wiatr. Gdzie należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl