Informacje
 • "Godowy ryk jelenia często mylony jest z rykiem niedźwiedzia"

  08-09-2019 11:16 W Bieszczadach rozpoczęło się rykowisko
  Jelenie na rykowisku Foto: Shutterstock | Video:  

  W lasach południowo-wschodniej Polski rozpoczyna się rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich. Przed zmrokiem i o świcie można już usłyszeć pierwsze porykiwanie samców oraz ich uderzenia wieńcami (porożem) o drzewa.

  Podczas rykowiska byk gromadzi wokół siebie stadko łań, tak zwaną chmarę, toczy o nie walkę z konkurentami. W rywalizacji biorą udział tylko silne oraz zdolne do prokreacji samce.

  - Godowy ryk jelenia często mylony jest przez turystów z rykiem niedźwiedzia. W konsekwencji co roku nasi ratownicy odbierają telefony zaniepokojonych tym faktem osób. Rykowisko potrwa do początku października - mówił Waldemar Olszewski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  W trakcie rykowiska byki mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć.

  Pogoda sprzyja wędrówkom

  W niedzielę rano termometry pokazywały od 13 do 16 stopni Celsjusza między innymi w Ustrzykach Górnych i Cisnej w Bieszczadach. W górach są dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

  - Jest niewielkie zachmurzenie, bezwietrznie. Pogoda sprzyja wędrówkom po górach - powiedział Olszewski.

  Dodał, że wędrującym po Bieszczadach i Beskidzie Niskim warto jednak przypomnieć, że mamy już prawie połowę września i zmrok zapada wcześniej niż jeszcze kilka tygodni temu.

  - Coraz krótszy dzień należy brać pod uwagę przy planowaniu wycieczek. Starajmy się, żeby zmrok nie zaskoczył nas na szlaku - zaznaczył.

  Ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR monitorują prawie cztery tysiące kilometrów kwadratowych. Opiekują się turystami w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, a także w Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...