Informacje

 • Grypa atakuje. "W całym kraju notujemy ogromny wzrost zachorowań"

  29-01-2017 16:24

  Choroba może powodować poważne powikłania

  Grypa ścina z nóg

  Fot.: Shutterstock, film: TVN24

  Mamy szczyt zachorowań na grypę. Lekarze w całej Polsce codziennie diagnozują ją u 30 tys. osób. Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak jej zapobiegać?

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Trwa sezon grypy i infekcji grypopodobne.

  - W tej chwili w całym kraju notujemy ogromny wzrost zachorowań. Tylko w ostatnim tygodniu zanotowano w Polsce prawie 230 tysięcy zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne - powiedział Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

  Statystyki oznaczają, że każdego dnia do polskich lekarzy obecnie zgłasza się ponad 30 tysięcy pacjentów z pewnymi objawami.

  - Nie jest to nic nadzwyczajnego. To się inaczej kształtuje w różnych latach. Na pewno jest to poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Póki co nie mamy sygnałów, żeby nasz system nie dawał sobie z tym rady - uspokoił Bondar.

  Coroczne szczyty

  - Z taką falą zachorowań na grypę mamy do czynienia co roku. Te szczyty zazwyczaj miały miejsce pod koniec lutego, w połowie lutego. W tym roku ten szczyt wystąpił w końcu stycznia - przyznał Bondar - Ostatni tak duży wzrost zachorowań w styczniu miał miejsce sześć lat temu - dodał.

  Specjalista stwierdził, że trudno przewidywać, jak ta sytuacja będzie się kształtować.

  - Przypuszczamy, że jeszcze tydzień lub dwa tak wielki wzrost zachorowań będzie w całym kraju - zapowiedział Bondar.

  Powikłania

  - W tej masie zachorowań pewien odsetek przypadków kończy się poważnymi powikłaniami. Tylko w ostatnim tygodniu prawie 800 osób trafiło do szpitala, głównie z powodu powikłań układu oddechowego - przytoczył specjalista.

  Bondar podał, że w ostatnim tygodniu odnotowano też dwa zgony, które można wiązać z grypą. W związku z tym, jak przyznał, jest to sytuacja dosyć poważna, ale nie można jej określić jako niespodziewaną epidemię, której nie można było przewidzieć.

  Grypa a przeziębienie

  Grypa charakteryzuje się silnym atakiem choroby. Dosłownie ścina z nóg. Pojawia się wysoka temperatura ciała, bóle mięśni, stawów, głowy a także kaszel. Czym różni się od przeziębienia?

  - Podczas przeziębienia mamy mniejszą temperaturę. Często towarzyszy mu katar i mija z reguły po tygodniu. Natomiast w przypadku grypy te powikłania mogą mieć dalekosiężne konsekwencje, często nawet na całe życie pacjenta - powiedział Bondar.

  Nie daj się grypie

  Jak zapobiegać grypie? Najlepszym rozwiązaniem jest szczepionka, która chroni nas przed tą chorobą przez rok. Dodatkowo należy ciepło się ubierać, żeby zapobiegać wychłodzeniu organizmu, przestrzegać zdrowej diety bogatej w witaminy i kwasy omega-3. Ponadto w okresie zachorowań na grypę należy pamiętać o częstym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem. O tym, jak nie dać się grypie przeczytasz również tutaj.

  W TVN Meteo Active także omawialiśmy problem grypy (wideo archiwalne).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ludzie nie myślą ....
  Popieram opinię nr 1 z listy. Polecam leczenie w prywatnym gabinecie. szybko,profesjonalnie i bez kolejek. Do tego zawsze trafna diagnoza i poważne podejście do pacjenta. Jak najdalej od rejonowych przychodni!!! Tam człowiek usłyszy,że ma pić sok malinowy, a potem trafia do szpitala z powikłaniami Żenada!!! Pozdrawiam zdrowych i chorych.
  ~Anna /2017-02-01 17:01
 • Propaganda
  Więcej się szczepcie i bierzcie leków i żryjcie byle gówno,to będziecie chorować. Moja rodzina nie choruję,a nawet jak łapie infekcja to delikatna wtedy duża dawka witaminy C i to dobrej nie z gównianej apteki i po dwóch dniach wszyscy zdrowi.
  ~dagaga /2017-02-01 16:41
 • Epidemia grypy.
  Od wielu lat się szczepię przeciwko grypie. W tym roku żona się nie szczepiła i zachorowała. Ja się zaszczepiłem dużo wcześniej i ...... też zachorowałem. Wydaje mi się, iż intensywność objawów grypy w obydwu przypadkach, była taka sama.
  Szczepić się więc czy nie szczepić - oto jest pytanie
  ~krak /2017-01-30 09:44
 • Jedyna choroba co może mnie zabić
  Unikam grypy oraz jak najdalej od lekarzy.
  I jeśli ktoś mi mówi zaszczep się to ja na to że wole zjeść owoce
  niż wstrzykiwać sobie wodę + antybiotyk + witaminy
  Michałorfg /2017-01-30 09:28
 • ludzie nie potrafią myśleć
  A może to dlatego że ludzie są na tyle mądrzy, że kiedy tempratura podnosi się o 5 stopni i wychodzi słońce to zrzucają czapki, rozpinają kurtki, w domach otwierają okna i siedzą sobiie w przeciągach? Trzeba być naprawdę ogarnietym, -1 = kurka, czapka, szalik. +1 = zdjęta czapka, rozpita kurtka, wietrzymy całe mieszkanie. Potem rozsiewają zarazki na prawo i lewo. Dziś wyszło słońce, widziałam kolesia w dresowej kurtce i baby bez czapek w rozpiętych kurtkach i legginsach...
  ~slajl /2017-01-29 22:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...