Informacje

 • Grypa w natarciu. Cztery osoby zmarły

  19-02-2018 15:37

  Setki tysięcy zachorowań, ale mniej niż rok temu

  Rekord zachorowań na grypę ("Polska i Świat") Foto: Unsplash/Hush Naidoo | Video: Polska i Świat TVN24

  W ciągu jednego tygodnia z powodu grypy zmarły cztery osoby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Do szpitali trafiło 1200 chorych.

  GRYPA W POLSCE - NAJNOWSZE INFORMACJE NARODOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO (8-15.02.18)

  "W okresie od 8 do 15 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 271 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę" - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny na swej stronie internetowej. Średnio na każde 100 tysięcy mieszkańców kraju przypadało 88,4 nowych zachorowań dziennie. Cztery osoby zmarły: trzy w województwie śląskim, jedna w kujawsko-pomorskim.

  Z powodu grypy lub jej podejrzenia do polskich szpitali trafiło 1,2 tys. osób, najwięcej w Wielkopolsce (206 osób), Małopolsce (174) i na Mazowszu (120).

  Rok temu styczeń był gorszy

  Według danych NIZP-PZH, w styczniu przez cały miesiąc odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Rok wcześniej w takim samym okresie zachorowało więcej, bo 885 tysięcy ludzi.

  Największa zapadalność na grypę (liczba nowo zarejestrowanych przypadków choroby w danym okresie na sto tysięcy osób) występowała w województwach: pomorskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

   

  Grypa a przeziębienie

  Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Grypa w natarciu. Cztery osoby zmarły
  W jakich miejscowościach te osoby zmarły ?
  ~sie zaszczepie /2018-02-19 19:10
 • re ciekawa statystyka
  Odpowiedź może być prosta - większa gęstość zaludnienia. Mieszkaniec Warszawy korzystający codziennie z komunikacji miejskiej jest dużo częściej narażony na kontakt z nosicielem niż rolnik z Podkarpackiego. Porównanie może niedoskonałe, bo stawiam obok siebie ogromną metropolię z jednym z województw w ogonie, ale w bogatszych województwach więcej ludzi skupionych jest w dużych metropoliach, więc spodziewałbym się, że to jest jedna z głównych przyczyn.
  ~sadasd /2018-02-19 18:59
 • chory?
  co medycyna lezy juz calkiem a lekarstw brak nasi naukowcy tez juz tego Maja dosc,wszystko lezy juz koniec nawet grypa nas wykonczy i dobije.
  ~biedny /2018-02-19 18:57
 • Ciekawa statystyka w województwach
  Zaskakujący jest wygląd statystyki zachorowań w poszczególnych województwach. Zapadalność drastycznie wysoka w najbogatszych województwach kraju i o wiele niższa w biedniejszych częściach kraju. Logika powinna sugerować zupełnie odwrotne wyniki, ciekawe.
  ~droopy /2018-02-19 16:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wakacje. "Jest bardzo prawdopodobne, że będą c...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami bardzo ciepłe albo nawet gorące dni, ale upalne powietrze z Afryki na...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu znad Białorusi....