Informacje
 • Grypa w natarciu. Zmarły dwie osoby

  16-02-2020 16:11 Ponad 193 tysiące chorych w pierwszym tygodniu lutego
  "Wysiłek fizyczny powoduje namnażanie wirusa" Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Prawie 200 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w Polsce w pierwszym tygodniu lutego. W przypadku dwóch osób choroba okazała się śmiertelna. Jak wynika z badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny największa zapadalność na grypę występuje u najmłodszych dzieci.

  W Polsce w pierwszym tygodniu lutego odnotowano 193 482 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

  Według Instytutu liczba osób, u których podejrzewano i/lub rozpoznano zakażenie wirusem grypy, wirusami grypopodobnymi w liczbach bezwzględnych była nieznacznie niższa w porównaniu z poprzednim tygodniem, kiedy odnotowano 204 726 chorych. W komunikacie zaznaczono, że średnia dzienna zapadalność wynosiła 72 osoby na 100 tysięcy ludności.

  Ponadto w tym okresie odnotowano dwa zgony z powodu grypy. Pierwsza osoba, która zmarła należała do grupy wiekowej 5-14 lat, druga była powyżej 65 roku życia. To kolejny sezon, w którym dominuje wirus grypy A.

  Trend nie odbiega od normy

  Jak podał Instytut, dotychczasowy przebieg narastania zapadalności i podejrzeń grypy nie odbiega od sytuacji w ostatnich dwóch sezonach (2017/18) i (2018/19). Utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak od początku 2020 roku mamy niższą liczbę zgłoszeń (tydzień do tygodnia w odniesieniu do lat ubiegłych), który - jak zaznaczają eksperci - powinno się interpretować jako nieznaczne opóźnienie typowego dla stycznia i lutego trendu wzrostowego zachorowań, a nie jego zauważalne obniżenie się. Z tego względu, ostrzegają dalej, należy oczekiwać dalszego wzrostu liczby zgłoszeń.

  Eksperci zaznaczają też, że najwyższa zapadalność na grypę wystąpiła u dzieci w wieku 0-4 lata i osób w wieku 5-14 lat, natomiast najniższa w wieku 65 plus, co może wskazywać na korzystne działanie szczepień ochronnych z refundacją oraz w ramach programów samorządowych.

  Jak wynika z meldunków epidemiologicznych, od początku 2020 roku w Polsce odnotowano około pół miliona zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pewnie rodzice nie zaszczepili
  I tak to wygląda w praktyce.
  ~Nick /2020-02-17 17:56
 • mwnelnw
  ta, najpierw zdrowe odżywianie , wit D i dokładne mycie rąk to podstawy i nie będzie grypy i '' nie '' przegrzewanie pomieszczeń
  ~dpwe /2020-02-17 11:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...