Informacje
 • Halny w Tatrach. "Zagrożenie dla zdrowia i życia"

  07-03-2019 09:17 Nie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch
  W czwartek nie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch Foto: TVN24 | Video: TVN24

  W nocy ze środy na czwartek w Tatrach zaczął wiać wiatr halny. Jego prędkość przekraczała o poranku 130 kilometrów na godzinę. Zamknięto kolejkę na Kasprowy Wierch, warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne.

  Na Kasprowym Wierchu maksymalną prędkość porywów, wynoszącą 133 kilometry na godzinę, odnotowano o godzinie 7 w czwartek.

  Z uwagi na trudne warunki nie kursuje kolejka linowa na Kasprowy Wierch oraz wyciągi krzesełkowe w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym. Niebezpiecznie jest również na szlakach turystycznych. "Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa.  [...] Mogą się również łamać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - przestrzega Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym.

  Przed silnym wiatrem ostrzega również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Trudne warunki na szlakach

  Szlaki są oblodzone, na niektórych zalegają połamane gałęzie. Śnieg w wyższych partiach gór jest zmrożony i twardy, w godzinach popołudniowych robi się mokry i przepadający.

  W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin" - informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dużym obciążeniem dodatkowym jest między innymi pojedynczy piechur.

  Kluczowym problemem lawinowym są także niestabilne masy śniegu naniesionego przez - zaznacza TOPR.

  Temperatura rośnie

  Halny przyniósł ocieplenie, w czwartek rano termometry w Zakopanem wskazywały 6 stopni Celsjusza. Według prognoz w kolejnych dniach temperatura ma utrzymywać się powyżej zera, również w wyższych partiach Tatr.

  Wędrowanie zimą wymaga bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego - raków, czekana, lawinowego ABC.

  Zobacz relację reportera TVN24 z Tatr


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...