Informacje

 • Ile wytrzyma dach Narodowego?

  22-03-2013 21:13

  Metr sześcienny śniegu waży 100-200 kg

  Stadion Narodowy w Warszawie

  Fot.: Shutterstock, Film: TVN24

  Dach wytrzyma, czy nie wytrzyma? - zastanawiali się kibice biało-czerwonych, którzy dopingowali swoją drużynę na Stadionie Narodowym w meczu z Ukrainą. Dach stadionu na mecz pozostał zamknięty. Portal tvnmeteo.pl policzył, czy wytrzyma ciężar śniegu.

  Dach Narodowego został zamknięty 5 marca. Zarządcy stadionu oraz organizator meczu (PZPN) podjęli taką decyzję, aby rozłożona specjalnie na mecz z Ukrainą nowa murawa miała komfortowe warunki do ułożenia.

  Od kilku dni jednak w Warszawie intensywnie sypał śnieg. W nocy stolicę pokryła ponad dziesięciocentymetrowa warstwa białego puchu.

  Ile waży śnieg?

  Przy ujemnej temperaturze metr sześcienny świeżego śniegu może ważyć od 100 do 200 kg.

  - Im starszy śnieg, im mniej powietrza w metrze sześciennym, a im więcej wody i lodu, może ważyć nawet do 900 kg - wyjaśnił Wojciech Chrzanowski, meteorolog TVN.

  Dach wytrzyma?

  Przedstawiciele spółki PL2012+ poinformowali, że dopuszczalne obciążenie konstrukcji dachu wynosi 140 kg/m2. Zakładając najczarniejszy scenariusz - intensywne opady - dach Narodowego musiałaby przykryć co najmniej 70-centymetrowa warstwa białego puchu.

  Chrzanowski uspokaja jednak: w piątek nie spodziewamy się wielkich opadów ani też dużej wilgotności śniegu. - Na początku meczu w powietrzu mogą jeszcze wirować jakieś płatki śniegu. Potem już nie - powiedział w TVN24.

  - Ten dach to nie tylko płachta, ale także cały system czujników – wyjaśnił z kolei Mikołaj Piotrowski ze spółki PL2012+. Czujnik o kolorze żółtym oznacza stan przedalarmowy, ale - jak wyjaśnił – nie spadnie aż tyle śniegu, by się włączył. Piotrowski dodał, że dach ma także system odprowadzania części śniegu. – On spływa do specjalnych kanałów – tłumaczył.

   

  Meteorolog uczula natomiast na temperaturę: z pierwszym gwizdkiem termometry mogą wskazywać w Warszawie od -6 do -7 st. C. Pod koniec meczu ochłodzi się już do nawet - 11 st. C. Mecz zaczął się o godz. 20.45 przy zamkniętym  dachu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Brawo Dach Narodowy!
  Spisałeś się na medal ponieważ poradziłeś sobie ze śniegiem, czego nie można powiedzieć o naszej polskiej drużynie. Dno i wodorosty i okiwani chłoptasie.
  ~kibic /2013-03-23 15:29
 • Obciążenia w obliczeniach statycznyc
  PN-80/B-02010 Tytuł:Obciążenia w obliczeniach statycznych - Obciążenie
  śniegiem plus załącznik krajowy lub dla bardziej ciekawych zgłębienia tematu odsyłam do EC PN-EN 1991-1-3. Sprawdzcie sobie jakie obciażenia przyjmują projektanci
  ~Dr_Atomus /2013-03-22 20:47
 • Dach...
  Dach na basenie jest podgrzewany więc nie bójta nic...
  ~Xaveri /2013-03-22 20:34
 • To jak?
  Nawet @Natalia pisała tak, że nie wszyscy zrozumieją. Wszystko jedno, bez względu na temperaturę na dachu leży tyle śniegu, że nie zmieni się wagę
  ~gaza /2013-03-22 20:08
 • Mam nadzieje
  że sie zawali byle po meczu
  ~bulwersant /2013-03-22 17:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....