Informacje
 • Inwazja biedronek azjatyckich uprzykrza nam życie

  16-10-2019 11:40 Plaga biedronek azjatyckich
  Biedronki azjatyckie mogą być utrapieniem (Kontakt 24/Joanna) Foto: Kontakt 24/FritzG (CC BY 2.5) | Video: Kontakt 24/Joanna

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy filmy przedstawiające plagę biedronek azjatyckich. - Nie można powiedzieć, że biedronki azjatyckie są szczególnie niebezpieczne dla człowieka. Oczywiście, wydzielają substancje zawierające związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne - powiedział Dr Karol Szawaryn, entomolog z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24!

  W październiku widok tak dużej liczby biedronek w naszych domach i na elewacjach budynków nie jest niczym zaskakującym.

  - Biedronki pojawiły się teraz, ponieważ jest to okres zbierania się na zimowanie. To ich standardowe zachowania - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl dr Karol Szawaryn, entomolog z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

  Specjalista uspokoił, że wbrew powszechnej opinii, biedronki azjatyckie nie są groźne.

  - Nie można powiedzieć, że biedronki azjatyckie są szczególnie niebezpieczne dla człowieka. Oczywiście, wydzielają substancje zawierające związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W październiku, kiedy owady zbierają się w skupiska na zimowanie, stężenia tych substancji są większe. Czasem zdarza się, że biedronka może ugryźć człowieka, ale nie stanowi to niebezpieczeństwa dla zdrowia - zauważył.

  Zdaniem dr. Szawaryna, nie istnieją żadne specjalne metody pozbywania się biedronek azjatyckich.

  - Trzeba to robić ręcznie lub za pomocą odkurzacza. Żadne dezynsekcje nie są potrzebne, ponieważ często te owady nie przeżywają zimy w warunkach domowych. W naturze radzą sobie świetnie - podsumował.

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy filmiki przedstawiające wysyp biedronek azjatyckich.

  Poza kontrolą

  Biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis) po raz pierwszy pojawiły się w Polsce w 2006 roku. Bywają nazywane także arlekinami czy harlekinami. To gatunek inwazyjny, przywędrował do nas z Dalekiego Wschodu. Początkowo były wielokrotnie wprowadzane do walki z mszycami, jednak gatunek biedronki azjatyckiej wymknął się spod kontroli.

  Biedronki azjatyckie mierzą około 5-8 milimetrów długości. Spektrum barw ich pokryw skrzydłowych rozciąga się od żółtego i pomarańczowego, poprzez czerwone, aż po czarne. Ich ciało może być pokryte nawet 23 kropkami. Zdarzają się jednak osobniki pozbawione plam.

  Drapieżne owady

  Podczas 10-dniowego okresu lęgowego larwa biedronki azjatyckiej może zjeść do 370 mszyc. Dorosły osobnik zaś je dziennie nawet 65 mszyc. Swoją dietę może uzupełniać innymi stawonogami, ich jajami i larwami, pyłkiem kwiatowym, nektarem oraz dojrzałymi owocami.

  Owady zimują w ciemnych i cichych miejscach w budynkach. Ich skupiska mogą liczyć nawet tysiąc osobników. Maksymalnie żyją do trzech lat, chociaż średnio ich życie trwa od 30 do 90 dni.

  Na podstawie badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii stwierdzono, że biedronki azjatyckie są bardzo drapieżne i mogą zagrażać innymi gatunkom biedronek. Uważane są za szkodniki, ponieważ mogą niszczyć uprawy niektórych owoców. Dodatkowo owady te nie mają naturalnych wrogów, a chemiczne metody walki z nimi mogą wpływać na gatunki pożyteczne.

  Pierwsze przypadki alergii spowodowanej ugryzieniem biedronki odnotowano w 1998 roku. Uczulenia mogą pojawić się u każdego człowieka. Zamiast stosować leczenie farmakologiczne warto po prostu unikać z nią kontaktu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Częstochowa
  Od kilku tygodni w Częstochowie tych biedronek jest wysyp. W centrum czy w ogrodach jest tego plaga.
  GrupaMT_pl /2019-10-16 16:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...