Informacje
 • Jak kolor karoserii wpływa
  na nagrzewanie się auta w słońcu

  26-06-2019 13:26 Eksperyment studentów Politechniki Wrocławskiej
  Czy czarny samochód nagrzewa się na słońcu szybciej niż biały? Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Tropikalna pogoda skłoniła studentów Politechniki Wrocławskiej do sprawdzenia, jak wielkość auta oraz kolor jego karoserii wpływają na nagrzewanie się samochodu w słońcu.

  Eksperyment studentów Politechniki Wrocławskiej rozpoczął się o godzinie 10 w środę i trwał do godziny 14. Jak relacjonowała reporterka TVN24, o godzinie 10.30 temperatura w samochodach wynosiła 23 stopnie Celsjusza.

  Studenckim projektem naukowo-badawczym kieruje dr inż. Piotr Jadwiszczak z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Wyjaśnił, że zespół miał sprawdzić, jak bardzo nagrzewa się wnętrze samochodu podczas wysokiej temperatury.

  74 stopni na masce

  Pierwsze pomiary studentów wskazały, że maska samochodu o jasnym kolorze nagrzała się do blisko 48 stopni Celsjusza, natomiast ciemnego pojazdu aż do 74 stopni.

  Piotr Jadwiszczak przedstawił działanie urządzenia do pomiaru temperatury, które zostało zamontowane wewnątrz samochodów. - Jest to stacja badawcza, zintegrowany czujnik temperatury oraz wilgotności powietrza. Jeden czujnik określa, jaką temperaturę czuje człowiek siedzący w samochodzie, zaś czujnik tzw. termometru mokrego szacuje, jakie mielibyśmy odczucie sensoryczne tej właśnie temperatury - wyjaśnił badacz.

  Jego zdaniem, temperatura powietrza w aucie osiągnie około 46-50 stopni Celsjusza, zaś elementów deski rozdzielczej i pokrycia kierownicy ponad 70.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Duża różnica
  Na upały idealny samochód biały ;)
  ~Nick /2019-06-26 17:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami jeszcze kilka dni chłodnego lata, a potem duże ocieplenie....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu niżu Rico znad Rosji....