Informacje
 • Jak kolor karoserii wpływa
  na nagrzewanie się auta w słońcu

  26-06-2019 13:26 Eksperyment studentów Politechniki Wrocławskiej
  Czy czarny samochód nagrzewa się na słońcu szybciej niż biały? Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Tropikalna pogoda skłoniła studentów Politechniki Wrocławskiej do sprawdzenia, jak wielkość auta oraz kolor jego karoserii wpływają na nagrzewanie się samochodu w słońcu.

  Eksperyment studentów Politechniki Wrocławskiej rozpoczął się o godzinie 10 w środę i trwał do godziny 14. Jak relacjonowała reporterka TVN24, o godzinie 10.30 temperatura w samochodach wynosiła 23 stopnie Celsjusza.

  Studenckim projektem naukowo-badawczym kieruje dr inż. Piotr Jadwiszczak z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Wyjaśnił, że zespół miał sprawdzić, jak bardzo nagrzewa się wnętrze samochodu podczas wysokiej temperatury.

  74 stopni na masce

  Pierwsze pomiary studentów wskazały, że maska samochodu o jasnym kolorze nagrzała się do blisko 48 stopni Celsjusza, natomiast ciemnego pojazdu aż do 74 stopni.

  Piotr Jadwiszczak przedstawił działanie urządzenia do pomiaru temperatury, które zostało zamontowane wewnątrz samochodów. - Jest to stacja badawcza, zintegrowany czujnik temperatury oraz wilgotności powietrza. Jeden czujnik określa, jaką temperaturę czuje człowiek siedzący w samochodzie, zaś czujnik tzw. termometru mokrego szacuje, jakie mielibyśmy odczucie sensoryczne tej właśnie temperatury - wyjaśnił badacz.

  Jego zdaniem, temperatura powietrza w aucie osiągnie około 46-50 stopni Celsjusza, zaś elementów deski rozdzielczej i pokrycia kierownicy ponad 70.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Duża różnica
  Na upały idealny samochód biały ;)
  ~Nick /2019-06-26 17:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...