Informacje

 • "Jakby człowiek trafił na Grenlandię". Co o zimie stulecia mówią ci, którzy ją przeżyli

  20-01-2018 14:59

  Taka kiedyś była zima

  Zima Stulecia na Wierzbnie w Warszawie (NAC)

  Narodowe Archiwum Cyfrowe

  Zima stulecia - mróz sięgający kilkudziesięciu stopni, kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Tak wyglądał krajobraz niespełna czterdzieści lat temu. Zobacz materiał "Czarno na Białym".

  Rok 1979 roku rozpoczął się od siarczystych mrozów i rekordowych opadów śniegu. Zima stulecia. Zaczęła się w noc sylwestrową.

  - Temperatura spadła wtedy w Polsce do -25 stopni i temu spadkowi temperatury towarzyszyły obfite opady śniegu - powiedział synoptyk TVN Wojciech Raczyński w programie "Czarno na Białym". Wiele pociągów utknęło, a pasażerowie świętowali w nich nowy rok.

  - Pierwszego dnia spadło 15 centymetrów śniegu, później każdego dnia spadało po pięć centymetrów. I tak po tygodniu na Pomorzu było pół metra śniegu i około 30 w centrum kraju - dodał Raczyński.

  Zima 1978/1979 zapisała się w historii przede wszystkim rekordowymi opadami śniegu. W Suwałkach 16 lutego odnotowano pokrywę śnieżną wysokości 84 centymetrów, a w Warszawie 70 cm.

  Paraliż, gehenna, śnieżna hekatomba - tak określali panujące warunki atmosferyczne bohaterowie reportażu, którzy przeżyli tę zimę.

  Kolej stanęła w miejscu

  - Myśmy się rozpędzali z parowozem i rozbijaliśmy, żeby przepchnąć [śnieg - red.] i udrożnić tor przejazdowy - opowiadał pomocnik maszynisty Andrzej Serwaczyński. On i drugi maszynista utknęli w pociągu jadącym z Torunia do Chełmna na trzy dni. - Żeśmy się wykoleili. Dopóki jeszcze była woda i węgiel to żeśmy się tam ogrzewali, ale potem woda zamarzła, parowóz po prostu był w stanie zamrożonym - stwierdził. Przyznał, że w pewnym momencie myśleli, żeby zerwać podłogę i ogrzać się drewnem.

  Dopiero po dwóch dniach pewna kobieta przyniosła im ciepły obiad. Po trzech dniach maszynistów uratowano z pomocą śmigłowca. Lokomotywę wyciągnięto na wiosnę.

  Były maszynista Zygmunt Troik powiedział, że jeśli lokomotywa elektryczna wjechała w zaspę, śnieg sięgał szyb. Inny maszynista, Bogumił Niewczas przyznał, że na drogę brało się swój prowiant. - Oprócz swoich kanapek, bigosu w słoiku to brało się słoik smalcu i kilka cebul - czasami to musiało wystarczyć kolejarzom na kilka dni.

  Poza koleją sparaliżowane były również drogi i kanały portowe.

  Nawet w mieście jak na Grenlandii

  - Pracowałem w szpitalu i niestety widziałem ofiary zimy, czyli ludzi z odmrożonymi kończynami, które amputowano - dziennikarz Grzegorz Sieczkowski, autor książki zbierającej wspomnienia ludzi z tamtych czasów. Sam mieszkał w Warszawie. - To było takie poczucie, że człowiek trafił do jakiejś Grenlandii, Antarktydy, to coś niezwykłego. Nawet w mieście, jak się szło przez Warszawę - gdzie ja jestem, która to ulica, w którym miejscu tej ulicy jestem. Nie było widać numerów, nie było widać nawet elewacji części domów - opowiadał.

  Brakowało prądu - w miastach było ciemno, a w mieszkaniach nie pracowały grzejniki. Tam, gdzie brakowało sprzętu, wysyłano żołnierzy, a tam gdzie brakowało żołnierzy wysyłano pracowników fabryk. 
  - Władza pokazała, że jest bezradna - uważa Sieczkowski. - Jej bezradność mieściła się w sekwencji zdarzeń, która następowała od czerwca 1976 roku - dodał.

  Lotnisko w zaspach

  Śnieg zasypał również jedno z największych ówczesnych lotnisk wojskowych.

  - Tuż po sylwestrze, czyli prosto z sali balowej było bezpośrednio przebranie w mundury i na lotnisko do walki ze śniegiem - powiedział Wojciech Wdowiak, były pracownik obsługi naziemnej lotniska.

  - Musieliśmy odkopać samoloty z tego śniegu. Najgorsze - co odkopiemy to za chwilę naniesie z powrotem, wiatr to zasypywał - opowiadał Franciszek Ostrowski - były pilot wojskowy.

  Lotnisko odśnieżano również niekonwencjonalnymi sposobami - na przykład maszyną złożoną z silnika samolotu odrzutowego zamontowanego na wagon. Pracowało jedynie 21 żołnierzy, działały trzy pługi śnieżne.

  - Byłem odpowiedzialny, jako dowódca grupy odśnieżania i bardzo to przeżywałem, bo człowiek starał się, żeby to lotnisko przywrócić jak najszybciej do właściwych warunków eksploatacyjnych. Zima zaskoczyła wszystkich i nas także - przyznał Krzysztof Wojdanowski, były pracownik obsługi naziemnej lotniska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Eee tam, "hekatomba" -
  to była po prostu NORMALNA ZIMA!

  A nie te bylejakie okresy przejściowe między jesienią a wiosną, jakie nam teraz aura czasowo funduje...
  ~Anarchol68 /2018-01-20 21:22
 • zima
  pamietam ten snieg i potem caly kraj bral sie w czynie spolecznym do dosniezania drog
  ~waldek /2018-01-20 18:50
 • zimy?
  Dzis to pikus nie zima o lata 50-60 ludzie lopaty i ich sila,troche lepiej jak zaklady pracy mialy konie to i plugi i do sniegu.
  ~bolok /2018-01-20 16:16
 • dobrze pamietam
  Swietnie pamietam te zime. Akurat urzadzalam w domu wielkiego sylawestra i goscie przyjechali na nartach biegowych!
  ~Warszawianka /2018-01-20 15:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....