Informacje
 • Jesień pod znakiem grypy. Dużo więcej chorych niż rok temu

  06-11-2017 15:08 Specjaliści przekonują, że warto się szczepić

  Jak chronić się przed grypą?

  W październiku odnotowano 458 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - to dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. To o ponad 92 tysięcy więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie.

  Ponad tysiąc osób z podejrzeniem grypy zostało skierowanych do szpitali. Zdecydowana większość z nich miała problemy z układem oddechowym. Najwięcej chorych było wśród mieszkańców województw: mazowieckiego (ponad 100 tys.), pomorskiego (84 tys.) i wielkopolskiego (prawie 65 tys.).

  Lekarze apelują: szczepcie się

  Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szczególnie zaleca szczepienia kobietom w ciąży, a także dzieciom (w wieku 6-59 miesięcy), seniorom, osobom przewlekle chorym i pracownikom ochrony zdrowia.

  Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przypomina, że w sezonie 2017/2018 po raz pierwszy w naszym kraju dostępne są dwa rodzaje szczepionek.

  Jedna z nich jest tzw. trójwalentna i zawiera antygeny dwóch szczepów grypy typu A (Michigan/45/2015 (H1N1) i Hong Kong/4801/2014 (H3N2) oraz jednego typu B (Brisbane/60/2008 Victoria). W drugiej szczepionce (czterowaletnej) znajdują się cztery antygeny: poza tymi, które są w szczepionce trójwalentnej jest w niej jeszcze jeden antygen - Phuket/3073/2013 (Yamagata).

  Gorączka, bóle mięśni, kaszel

  Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Celowe działanie
  Pewnie ktoś celowo rozpyla jakiegoś syfa aby potem sprzedać więcej szczepionek.
  faceroll /2017-11-06 15:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...