Informacje

 • "Jeśli mają łatwy dostęp, to chętnie skorzystają".
  Wilki i owce

  12-10-2018 11:08

  Wilki zaatakowały owce w Beskidzie Śląskim

  Wataha wilków w Białowieskim Parku Narodowym Foto: Piotr Krzeslak | Video: Białowieski Park Narodowy

  W Beskidzie Śląskim wilki zagryzły cztery owce. To nie pierwszy ich atak w tym regionie - stado wilków pojawia się tu od 20 lat. Nadleśniczy z Wisły podkreśla, że zwierzęta te nie zagrażają ludziom.

  - Te cztery owce widzieli już przedstawiciele regionalnej dyrekcji ochrony środowiska z Katowic. Sporządzili protokół. Orzekli, że jest to sprawa wilków. Po raz pierwszy spotkałem się z takim potwierdzeniem - przekazał weterynarz Ryszard Buzek.

  Zaapelował także do gospodarzy, żeby nie narażali swoich zwierząt i zamykali je na noc w oborach.

  Andrzej Kudełka, nadleśniczy z Wisły, powiedział, że w tym rejonie stado wilków pojawia się od 20 lat. Wataha liczy od trzech do pięciu osobników.

  - Zachodzą tu i ówdzie. Raz są w Istebnej, raz pod Baranią Górą. One w ciągu doby są w stanie przejść 50 km. Mieliśmy już sygnały o zagryzieniu zwierząt - powiedział.

  Nie zagrażają ludziom

  Nadleśniczy podkreślił, że wilki nie są zagrożeniem dla ludzi.

  - Nie było przypadku, by zaatakowały człowieka. Wilk jest płochliwym drapieżnikiem, który unika ludzi. W tym okresie nie zdarza się, by zbliżał się do zabudowań. Już prędzej zimą. Wilki polują na sarny, jelenie, a jak jest gdzieś owca, czy nawet pies, to też potrafią zjeść, gdy są głodne. Jeśli mają łatwy dostęp do owiec, to chętnie skorzystają – powiedział.

  - Wilk nie zagraża ludziom, to płochliwy drapieżnik – uspokajają również leśnicy.

  Wilk zaatakował człowieka

  W ostatnim czasie odnotowano jednak przypadek, gdy wilk pogryzł człowieka. Według informacji podanych przez "Polska i Świat" TVN24 na skraju Puszczy Noteckiej wilk dwukrotnie zaatakował dwie osoby.

  - W wyniku ochrony gatunkowej na pewno wilków jest więcej. Ludzie osiedlają się coraz bliżej lasów i spotkania z wilkami są coraz częstsze – tłumaczy prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" dr Sabina Pierużek-Nowak.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się w zasięgu wyżu Wiktor znad północnej Ukrainy....