"Jest już nieźle, jesteśmy w stanie ustać w miejscu". Wiatr na Wybrzeżu

[object Object]
Sebastian Napieraj o sytuacji w Świnouściutvn24
wideo 2/11

Szalejący od nocy z soboty na niedzielę cyklon Grzegorz spowodował nie tylko zniszczenia wywołane silnym wiatrem, ale również przyczynił się do podwyższenia stanów wód w rzekach. Wichura na Wybrzeżu spowodowała cofkę.

100-120 kilometrów na godzinę - nawet taką prędkość osiągał w poniedziałek przed południem wiatr w Świnoujściu, potem zaczął słabnąć.

"Jest już nieźle"

- Proszę uwierzyć, że teraz jest już nieźle, bo jesteśmy w stanie ustać w miejscu - relacjonował w poniedziałek po godzinie 14 reporter TVN24 Sebastian Napieraj. - Kilka godzin wcześniej było to niemożliwe - podkreślał.

Informował, że cofka maleje wraz ze zmianą kierunku wiatru, ale nadal masy wody z Bałtyku były wpychane w głąb lądu, w kanał rzeki Świny. Poprawiła się sytuacja z przeprawą promową. Wcześniej, w związku ze wstrzymaniem jednej z przepraw, tworzyły się gigantyczne korki.

Sebastian Napieraj o sytuacji w Świnouściu
Sebastian Napieraj o sytuacji w Świnouściutvn24

Odra zamknięta dla żeglugi

Stany alarmowe przekroczone zostały na wszystkich wodowskazach od Gryfina w dół rzeki Odry oraz na Zalewie Szczecińskim. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zdecydował o zamknięciu Odry dla żeglugi - podano w poniedziałek po południu. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zamknął w poniedziałek dla żeglugi rzeki Odrę od jazu w Widuchowej do granicy z wewnętrznymi wodami morskimi oraz Regalicę – od przekopu Klucz Ustowo do ujścia jeziora Dąbie. Burmistrz Polic ogłosił alarm przeciwpowodziowy na obszarze gminy. Alarm obowiązuje do odwołania. Z powodu przekroczenia stanu alarmowego na wodowskazie w Gryfinie zamknięta dla ruchu jest droga wojewódzka nr 120 Gryfino-Mescherin.

Sytuacja "monitorowana"

Stany wód na Żuławach i rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego wahają się powyżej ostrzegawczych i alarmowych. To skutek trwających od niedzieli opadów deszczu i północnego wiatru, który wywołuje tzw. cofkę, czyli wtłacza wodę z Zalewu Wiślanego do koryt rzek.

W miejscach, które mogą być zagrożone podtopieniami, wzmocniono brzegi za pomocą worków z piaskiem i rękawów przeciwpowodziowych. Z powodu wysokiego stanu wody zamknięto w poniedziałek most pontonowy w Nowakowie.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki w poniedziałek po południu ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w Elblągu oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim. Wcześniej takie pogotowie ogłosiła część samorządów na tych terenach.

Według służb wojewody sytuacja od strony Nowakowa i Zalewu Wiślanego wydaje się stabilizować.

- Za newralgiczny punkt uważamy w tej chwili jezioro Drużno. Minie pewnie jeszcze doba, zanim zacznie ono reagować na to, że od strony Zalewu wieje już słabszy wiatr. Dlatego cały czas trzeba monitorować tam stan wałów - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Kuriata.

Nasiąknięte wały, wojsko w pogotowiu

Jego zdaniem wały przeciwpowodziowe są bardzo nasiąknięte, więc gdyby była konieczność ich podwyższania, to nie można użyć na nich ciężkiego sprzętu i prace trzeba będzie wykonywać ręcznie.

- Na wszelki wypadek w gotowości będzie pozostawało w koszarach około 100 żołnierzy. W razie potrzeby będą w stanie w ciągu dwóch godzin pojawić się na miejscu - mówił.

Aby wojsko było w gotowości do udzielenia pomocy, w poniedziałek uruchomiono odpowiednią procedurę. Starosta elbląski skierował wniosek do wojewody, a ten przekazał go do akceptacji Dowództwu Operacyjnemu Sił Zbrojnych.

W poniedziałek po południu w Elblągu odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem wojewody i samorządowców. Oceniono, że siły użyte dotychczas do działań zabezpieczających są wystarczające. We wtorek rano grupa złożona z przedstawicieli m.in. Żuławskiego Zarządu Melioracji, starostwa i gminy Elbląg ponownie będzie oceniać stan wałów w miejscach uznanych za newralgiczne.

Jak wynika z komunikatu biura prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych godzinach poziomy wody na Zalewie Wiślanym i Żuławach będą się wahać powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, z niewielką tendencją spadkową.

Również Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu podało, że o godz. 17 w dalszym ciągu przekroczony był stan alarmowy na rzece Elbląg, ale zmiany poziomu wody wykazują tendencję "lekko malejącą". W dalszym ciągu wieje tam niekorzystny wiatr z kierunku północnego, jednak o słabnącej sile.

- Na dzisiaj miasto jest zabezpieczone przed powodzią. Cały czas obowiązuje stan pogotowia, ale mam nadzieję, że sytuacja będzie się stabilizowała i zgodnie z prognozami wiatr będzie słabnąć - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Stany alarmowe były w poniedziałek po południu przekroczone również m.in. na jeziorze Drużno w Żukowie, a także rzece Wąskiej w Pasłęku i Pasłęce w Łozach i Braniewie oraz na Gubrze w Prośnie.

Pomagają strażacy

Do powiatu elbląskiego komenda wojewódzka straży pożarnej w Olsztynie skierowała już kompanię w sile ponad 60 strażaków z 12 wozami i sprzętem do działań przeciwpowodziowych, która ma być w gotowości na miejscu. Jak dodał Kuriata, w odwodzie są jeszcze cztery strażackie plutony ratownicze, a jeżeli będzie taka potrzeba, to na wniosek samorządów lub wojewody do pomocy może zostać wykorzystane również wojsko.

Jak informują służby wojewody, według prognoz w ciągu najbliższej doby wiatr powinien zacząć słabnąć, a za półtorej doby ma zmienić kierunek, co spowoduje, że woda będzie mogła wypływać z powrotem w stronę morza.

Stan wody w rzekach w poniedziałek o godz. 6 (IMGW)IMGW

W Zatoce Gdańskiej "tendencja spadkowa"

Jak poinformowano w poniedziałek po południu, do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku nie wpływają już zgłoszenia bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną. Nadal obserwowany jest wysoki poziom wody w kanałach w związku z silnym wiatrem i cofką. Stan wody stopniowo zaczął opadać.

Dyżurny inżynier miasta przekazał, że nie odnotowuje już nowych zgłoszeń dotyczących silnego wiatru czy występującej na jezdniach wody. Ulica Wiślna została ponownie otwarta dla ruchu. Otwarte zostały też gdańskie cmentarze, Park Oliwski i zoo. Natomiast molo w Brzeźnie i falochron zachodni pozostają zamknięte do odwołania - ogłoszono.

Ustały ciągłe opady deszczu, przewidywano dalsze słabnięcie wiatru.

Trudny dzień po spokojnej nocy

- Noc (z niedzieli na poniedziałek) była spokojna, straż pożarna odnotowała tylko sześć interwencji - podał wcześniej dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Lewandowski.

- Lotnisko funkcjonuje normalnie, kolej nie zgłaszała problemów, promy do Szwecji też wyszły w morze - informował, dodając, że w portach pozostają nadal mniejsze jednostki. Wliczają się w to kutry rybackie, które od niedzielnego południa obowiązuje wprowadzone przez Urząd Morski w Gdyni pogotowie sztormowe. Oznacza ono m.in. zakaz ruchu jakichkolwiek jednostek, a także wzmożone kontrole zagrożonych portów.

Sytuacja w Gdańsku wraca do normy
Sytuacja w Gdańsku wraca do normyTVN Meteo
Adam Krajewski o warunkach na Pomorzu
Adam Krajewski o warunkach na Pomorzutvn24

Wezbrane rzeki na Dolnym Śląsku

Przekroczone zosstały stany alarmowe na rzekach: Kwisa i Bystrzyca Dusznicka. Ogłoszono 14 stanów ostrzegawczych. Prezydent Jeleniej Góry poinformował również o pogotowiu przeciwpowodziowym wydanym dla rzek Bóbr oraz Kamienna.

Autor: ao/aw,rzw,AP / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 25.04. W nocy w wielu regionach kraju popada deszcz. W dzień również będzie padać. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundaberg w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP