Informacje
 • Jodłowe zbiory już się zaczęły

  07-10-2019 10:54 W Nadleśnictwie Łuków
  Leśnicy z Warmii kończą zbiór nasion buków i dębów Foto: Lasy Państowe / Krzysztof Mirecki | Video: Wikimedia

  W Nadleśnictwie Łuków już rozpoczął się zbiór nasion jodły. Tegoroczne ciepłe i suche lato sprawiło, że jodłowe szyszki zaczęły wcześniej dojrzewać.

  Na terenie gospodarczego drzewostanu nasiennego w Nadleśnictwie Łuków leśnicy ścięli wybrane drzewa na specjalnie przygotowane płachty i zebrali z nich rozsypujące się już szyszki.

  ODNOWIĆ LASY

  W tym roku zebrano 90 kilogramów szyszek jodły pospolitej (Abies alba), z których po wyłuszczeniu i oczyszczeniu będzie około 10 kilogramów nasion. Nasiona jeszcze tej jesieni zostaną wysiane w szkółce prowadzonej przez nadleśnictwo, a wyhodowane sadzonki za kilka lat posłużą do odnowienia lasów. Część pozyskanych nasion jest przechowywana jako rezerwa.

  JODŁA PACHNĄCA POMARAŃCZĄ

  Charakterystyczne stojące szyszki jodły, w odróżnieniu od szyszek pozostałych gatunków iglastych, po dojrzeniu rozsypują się, uwalniając nasiona. Dlatego tak ważne jest obserwowanie rozwoju szyszek na drzewach i odpowiednie zaplanowanie zbioru.

  Jodła jest drzewem iglastym o grubym pniu, pokrytym szarą korą. Osiąga wysokość około 50 metrów. Korona młodych drzew jest stożkowata, starych - spłaszczona w kształcie walca. Igły jodły są giętkie i ułożone na gałązce grzebieniasto. Na ich spodniej stronie widać dwa podłużne paski. Ich wierzchołki są tępo zakończone lub mają wyraźne wcięcie. Kwiaty męskie są żółte, kuliste, osadzone w kątach igieł na wierzchołkach gałązek.

  Szyszeczki z kwiatami żeńskimi rosną zawsze pionowo, początkowo mają kolor czerwonawofioletowy, później jasnozielony. Gdy na początku października zaczynają dojrzewać, całkowicie rozpadają się, uwalniając duże oskrzydlone nasiona. Na pędzie pozostaje wtedy jedynie oś szyszki zwana trzpieniem. Jodła jest typowym gatunkiem lubiącym cień, ma duże wymagania siedliskowe.

  Ich jasne trwałe drewno wykorzystuje się do budowy domów i instrumentów muzycznych, np. organów. Jeśli rozetrze się igły jodły, można poczuć zapach pomarańczy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...