Informacje
 • "Kleszcze zimą nie umierają"

  18-02-2019 14:41 Przenoszą boreliozę i babeszjozę
  Sposoby ochrony przed kleszczami Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Kleszcze kojarzą nam się zwykle z wiosną i latem. Tymczasem mogą one wykazywać aktywność również zimą. Ciepłe dni powodują, że bezkręgowce budzą się i atakują. Zwłaszcza zwierzęta.

  - Oczywiście kleszcze zimą nie umierają - mówi Radomir Jaskuła z katedry zoologii bezkręgowców i hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego. - To jest tak, że pewne stadia rozwojowe, w szczególności nimfy, czyli te najmniejsze stadia rozwojowe, przebywają w okresie zimy na żywicielach trochę innego kalibru niż człowiek. Pasożytują na przykład na drobnych ssakach leśnych, takich jak gryzonie czy ryjówki - tłumaczy.

  Kleszcze można przez całą zimę znajdować również na lisach czy dzikach.

  Ukąszenia już w styczniu

  Zimą, nawet w cieplejsze dni, człowiek jest ubrany w długie spodnie, często wysokie buty, co utrudnia kleszczom wczepienie się w skórę. Inaczej jest w przypadku zwierząt, które ciągle są narażone na ukąszenia.

  - Pierwsze przypadki były u kotów w styczniu - zauważył weterynarz Adam Szymaniak. Do jego kliniki w Łodzi trafiło osiem ukąszonych przez kleszcze kotów. - Na szczęście nie było powikłań. Nie stwierdziliśmy ani jednej boreliozy, czy babeszjozy - dodał.

  - Jest to może o tyle nietypowe, że w ostatnich latach mamy bardzo łagodne zimy, w związku z tym aktywność tych pasożytów może się zaczynać wcześniej - mówił Jaskuła. Dodał, że dotyczy to zwłaszcza większych ssaków (w tym człowieka), które mogą być kąsane wcześniej niż te mniejsze. - W związku z tym możemy trochę wcześniej niż w poprzednich latach znajdować je na człowieku - przyznał.

  "Kleszcze są roznoszone po całej Polsce"

  Jak podkreślił Szymaniak, kiedyś kleszcze bytowały głównie w niektórych regionach kraju - na Mazurach, Suwalszczyźnie, Lubelszczyźnie i w okolicy Zalewu Zegrzyńskiego. - Natomiast ludzie podróżują ze zwierzętami i te chore kleszcze są roznoszone po całej Polsce. W tej chwili w Łodzi podczas sezonu babeszjoza to nie jest nic niezwykłego - dodał.

  Pierwsze sygnały o ugryzieniach pojawiły się również w warszawskiej dzielnicy - Wawer. Czytaj więcej na tvnwarszawa.tvn24.pl

  Przenoszą choroby zakaźne

  Babeszjoza to jedna z chorób odkleszczowych, które są groźne dla zwierząt. Pierwszymi objawami są apatia, ospałość czy brak apetytu. Choroba może doprowadzić do stanów zapalnych organów wewnętrznych takich jak wątroba i nerki.

  Kleszcze przenoszą także inne choroby, z których najgroźniejsza jest borelioza wywoływana przez bakterie należące do krętków (z rodzaju Borellia) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) wywoływane przez wirusa z rodziny flawiwirusów (Flaviviridae).

  Do zakażenia dochodzi w czasie wysysania krwi. Dzieje się to w ciągu pierwszych 48 godzin - tyle czasu zajmuje bakteriom uwolnienie się z jelit kleszcza i przeniknięcie do jego ślinianek, skąd wraz ze śliną przechodzą do organizmu żywiciela.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...