Informacje

 • Kolejna dostawa śniegu, obryw skalny. Niebezpieczne Tatry

  03-10-2018 14:00

  Obryw skalny w rejonie Niebieskiej Turni

  Na Kasprowym Wierchu leży kilkanaście centymetrów śniegu Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Szlaki i szczyty w Tatrach pokryły się świeżą warstwą białego puchu. Tatrzański Park Narodowy przestrzega - warunki dla turystyki nie są korzystne. Na szlaku między Zawratem a Świnicą doszło do drugiego w tym roku obrywu skalnego.

  Po kilku bezśnieżnych dniach w Tatry powróciła zima. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę na szczycie Kasprowego Wierchu (1988 metrów nad poziomem morza) leżało 13 centymetrów śniegu. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich grubość pokrywy śnieżnej wyniosła 15 cm.

  Trudne warunki dla turystów

  Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym poinformował, że "warunki do uprawiania turystyki w Tatrach nie są na obecną chwilę korzystne". Śnieg zalega od wysokości około 1400 metrów n.p.m. TPN przestrzega również, że szlaki przebiegające przez wyższe partie gór mogą być nieprzetarte. Temperatura, która nawet na mniejszych wysokościach spadała poniżej zera stopni Celsjusza, spowodowała, że powstały liczne oblodzenia.

  Pierwszy tegoroczny śnieg spadł 22 września.

  IMGW poinformował, że sypnęło również w Karkonoszach. Na szczycie Śnieżki (1602 m n. p. m.) o godzinie 6 w środę leżały dwa centymetry białego puchu.

  "Kto by mnie zniósł w miarę szybko"

  Ruch turystyczny na szlakach znacznie zmalał, a większość turystów jest świadomych trudnych warunków.

  - Pogoda w górach jest nieprzewidywalna i zmienia się z minuty na minutę. Tak naprawdę człowiek widzi, jak jest dopiero, jak już jest na miejscu - mówiła pani Monika z Radzynia Podlaskiego.

  Inna turystka, pani Dorota, przyznała, że zawróciła ze szlaku prowadzącego na Nosal. Jak powiedziała, "włączył się zdrowy rozsądek".

  - Wiadomo, że jeśli ominiemy jeden mokry kamień, może na przykład piątego już nie ominiemy, jednak jest bardzo stromo. I kto tam po nas wjedzie - dodał jej partner Andrzej.

  Niebezpieczny obryw

  TPN przekazał również, że na szlaku między Świnicą a Zawratem, w rejonie Niebieskiej Turni, doszło do kolejnego w tym roku obrywu skalnego. Duży fragment szlaku turystycznego został uszkodzony, wobec czego został zamknięty do odwołania. Ścieżka pozostaje zamknięta od 21 maja kiedy to doszło do pierwszego obrywu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o obrywie skalnym


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się w zasięgu wyżu Wiktor znad północnej Ukrainy....