Informacje
 • Kolejni ranni po niedzielnych wichurach. To strażacy

  09-11-2015 19:33 Polska po niedzielnych wichurach

  Skutki wichur w Polsce

  Kontakt 24, PAP

  W niedzielę straż pożarna interweniowała 1565 razy. Interwencje związane były z usuwaniem skutków wichur. Zginęła jedna kobieta, a sześć osób, w tym dwoje strażaków, zostało rannych.

  W niedzielę Polskę nawiedził porywisty wiatr.

  Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że w niedzielę było 1565 interwencji. W naprawianiu szkód brało udział 8400 strażaków - zarówno tych zawodowych, jak i z ochotniczych straży pożarnych. Zmagali się nie tylko z połamanymi drzewami, lecz także z uszkodzonymi dachami i samochodami.

  Na podsumowanie poniedziałkowych interwencji straży pożarnej trzeba będzie jeszcze poczekać.

  Kolejni ranni

  Jednym ze skutków ataku wiatru była śmierć kobiety, na którą o poranku w Sopocie zwaliło się drzewo. 34-latka wykonywała prace porządkowe na rzecz miasta. Ponadto sześć osób zostało rannych, choć w sobotę była mowa o czworgu. Do grona poszkodowanych dołączyło dwóch strażaków, którzy odnieśli obrażenia, usuwając powalone drzewa.

  Nadal brak prądu

  Po fali silnego wiatru, która przeszła w niedzielę nad woj. pomorskim, w poniedziałek rano w kilku miejscach kraju nie było prądu.

  Jak poinformowała Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowa firmy Energa-Operator (w Grupie Energa spółka odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej) w niedzielę do południa na Pomorzu bez prądu było ponad 18 tysięcy odbiorców.

  Na Warmii i Mazurach do poniedziałku do południa bez prądu było 4,3 tys. odbiorców - podała rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek. Awarie głównie występowały we wschodniej części regionu, w okolicach Gołdapi, Ełku, Olecka.

  Energii nie mieli także mieszkańcy Olsztyna, chodzi o ulice: Żołnierską, Dworcową i Pstrowskiego. Te awarie miały być usunięte w poniedziałek w godzinach porannych - zapewniają energetycy. W sumie w regionie w poniedziałek było wyłączonych jeszcze 56 stacji transformatorowych. Uszkodzenia powstawały głównie, gdy na linie energetyczne przewracały się połamane drzewa i konary.

  Północ z najsilniejszymi porywami

  Najsilniej wiało w paśmie województw północnych: pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim - powiedział w niedzielę Frątczak. Wiatr, który w niedzielę od rana wiał z prędkością nawet 100 kilometrów na godzinę, po południu znacznie się uspokoił. Noc okazała się spokojna, choć miało miejsce kilka interwencji strażaków.

  W najbliższych dniach także będzie wiało, jednak nie tak mocno jak w niedzielę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • lubie wiatry
  szczególnie te zachodnie.
  HugoBruno /2015-11-09 07:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami najpierw duże ochłodzenie, ale potem możemy liczyć na babie lato....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...