Informacje
 • "Księżyc robi dziś wrażenie".
  Zobacz największą pełnię tego roku

  19-02-2019 19:00 Relacje wysyłajcie na Kontakt 24
  Pełnia Kwiatowego Księżyca Foto: Tomasz Pestka 112Tychy/Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Dzisiejszej nocy warto spojrzeć w niebo. Pełnia, którą właśnie obserwujemy, jest pełnią superksiężyca. Taka okazja w tym roku już się nie powtórzy. Swoje księżycowe relacje przesyłajcie na Kontakt 24.

  Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś superksiężyc? Wyślij nam swój materiał na Kontakt 24.

  Kulminacyjny moment pełni w Polsce nastąpił o godzinie 16.53 - wtedy Srebrny Glob znalazł się dokładnie naprzeciw Słońca. Jednak również w kolejnych godzinach będzie można oglądać większy niż zwykle Księżyc.

  Większy niż zwykle

  Aby Księżyc wydawał się większy niż zwykle, w jednym czasie muszą zbiec się pełnia oraz maksymalne zbliżenie Księżyca do Ziemi, czyli perygeum. Wszystko to zapewnia nam kształt orbity Księżyca - elipsa, a nie okrąg. W lutym Srebrny Glob znalazł się w momencie pełni zaledwie sześć godzin po przejściu przez perygeum.

  Perygeum znajduje się prawie 50 tysięcy kilometrów bliżej Ziemi niż najodleglejszy punkt (apogeum). Superksiężyc możemy oglądać, gdy nasz satelita znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Oznacza to, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się wtedy w jednej linii (syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety.

  We wrześniu Księżyc będzie najmniejszy

  W momencie przejścia przez perygeum w lutym środek Księżyca znalazł się w odległości 356 846 kilometrów od środka Ziemi. Podczas kolejnych siedmiu pełni Księżyc będzie coraz bardziej się od niego oddał. W najodleglejszym miejscu znajdzie się 14 września, kiedy dystans między Ziemią a Srebrnym Globem wyniesie 406 248 kilometrów.

  Dzisiaj Księżyc z perspektywy Ziemi wydaje się o około 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy od wrześniowego. Kolejna superpełnia zbiegająca się z perygeum nastąpi w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 roku.

  Tak wygląda pełnia superksiężyca na świecie:

  Dziś "Księżyc naprawdę robi wrażenie"

  Jak obserwować superksiężyc? Specjaliści podkreślają, że dla niewprawnego obserwatora dostrzeżenie gołym okiem różnicy między zwykłą pełnią a superpełnią może być trudne. Warto więc mieć dostęp do teleskopu. Różnica może być też widoczna na zdjęciach.

  Księżycowe relacje dostajemy na Kontakt 24. "Naprawdę Księżyc robi dziś wrażenie" - napisał Reporter 24 o nicku GrupaMT_pl, autor zdjęć zrobionych w starych kamieniołomach w Częstochowie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...