Informacje
 • Lawina w rejonie Morskiego Oka

  17-03-2019 12:49 W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego
  Ratownik GOPR o sytuacji w górach Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Śnieżna lawina zeszła w niedzielę w rejonie Morskiego Oka. Na miejsce zostali wezwani ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, którzy stwierdzili, że najprawdopodobniej nikt nie został zasypany - poinformował ratownik dyżurny Kamil Suder.

  Na lawinisko ratownicy dotarli na pokładzie śmigłowca Sokół. Jak relacjonował reporter TVN24 Maciej Stasiński, dwie osoby zjechały na śniegu w dół, ale nie doznały żadnych obrażeń. Na miejsce przyjechali ratownicy TOPR, którzy zbadali lawinisko i nie znaleźli więcej osób.

  W niedzielę w Tatrach panuje piękna słoneczna pogoda zachęcająca do górskich wędrówek. Na szlaki wyszło bardzo wielu turystów.

  Niedziela to pierwszy tak słoneczny dzień po gorszej pogodzie - opadach śniegu i silnym wietrze. Takie dni z punktu widzenia zagrożenia lawinowego są szczególnie niebezpieczne. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na sytuację lawinową. Na stacji meteorologicznej na Morskim Oku o godzinie 10 termometry pokazywały 10,7 stopni Celsjusza.

  Drugi stopień zagrożenia lawinowego

  Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest dobrze związana. Zejście lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...