Liczba nowych przypadków COVID-19. Jak wypadamy na tle krajów Unii Europejskiej?

[object Object]
"Jest to ewenement na skalę europejską"tvn24
wideo 2/21

8 czerwca w Polsce potwierdzono 599 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Tym samym nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu nowych zachorowań na COVID-19 wśród państw Unii Europejskiej.

Z danych opublikowanych 8 czerwca przez kraje należące do Unii Europejskiej wynika, że pod względem liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem przoduje Polska. Według danych Ministerstwa Zdrowia w poniedziałek potwierdzono u nas 599 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To najwyższy wynik dobowy od początku epidemii.

Niechlubny lider

Według raportów z 8 czerwca, biorąc pod uwagę liczbę nowych przypadków COVID-19 w całej Unii Europejskiej, na drugim miejscu znajdowały się Włochy. Tam - według instytucji rządowych - stwierdzono 280 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. O kilkadziesiąt mniej nowych zachorowań na COVID-19 odnotowano w Niemczech (214) oraz Francji (211). Dalej w zestawieniu znajdują się Portugalia (192), Hiszpania (167) i Holandia (165). Mniej niż 70 nowych przypadków zanotowano w Czechach (68), Szwecji (68), Austrii (66) oraz Grecji (52).

8 czerwca poniżej 10 nowych przypadków SARS-CoV-2 odnotowano w Irlandii (dziewięć), na Cyprze, Litwie i na Węgrzech (po sześć) i na Słowacji (dwa). W Estonii, Luksemburgu i na Malcie potwierdzono po jednym przypadku. Tego dnia w Chorwacji, na Łotwie i w Słowenii nie zanotowano żadnego nowego przypadku COVID-19.

Zobacz poniższy wykres w powiększeniu.

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych 8 czerwca 2020 r. w krajach Unii Europejskiejtvnmeteo.pl/Flourish

Niedoszacowanie i nagły spadek w ostatnich dniach

Warto jednak zaznaczyć, że dane publikowane w poniedziałek w niektórych krajach mogą odnosić się do przypadków potwierdzonych w niedzielę. Ze względu na to, że jest to weekend, liczba może być niższa niż w ciągu tygodnia.

W Szwecji w poniedziałek odnotowano 68 nowych przypadków SARS-CoV-2. W poprzednich dniach wartości te jednak były dużo wyższe. I tak 7 czerwca odnotowano 344 przypadki, 6 czerwca - 823, 5 czerwca - 1142, 4 czerwca - 1042, a 3 czerwca - 1070.

Gdyby Wielka Brytania nadal pozostawała częścią Unii Europejskiej, pod względem liczby nowych przypadków 8 czerwca w powyższym zestawieniu znajdowałaby się na pierwszym miejscu. Tego dnia w tym kraju odnotowano 1205 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2.

Śląsk ogniskiem COVID-19

W poniedziałek 8 czerwca najwięcej przypadków COVID-19 spośród wszystkich województw w całym kraju odnotowano w woj. śląskim. Było ich 326. Łącznie - według danych z godziny 10 we wtorek - w tym regionie odnotowano 10 091 infekcji SARS-CoV-2. To najwięcej w skali całego kraju.

Łącznie - według danych trzech spółek węglowych - od początku epidemii w Polsce do wtorku rano potwierdzono ponad 5,2 tysiąca przypadków SARS-CoV-2 wśród górników, wobec niespełna 5 tysięcy raportowanych dzień wcześniej. Wzrost potwierdzonej liczby zachorowań to przede wszystkim następstwo otrzymania z laboratoriów kolejnej partii wyników badań przesiewowych wykonywanych wśród załogi wybranych kopalń.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski uspokajał w poniedziałek na konferencji prasowej, że Śląsk jest dobrze zabezpieczony medycznie. - Na Śląsku mamy 60 procent wolnych łóżek w szpitalach i oddziałach zakaźnych, 85 procent wolnych respiratorów - powiedział. Bo "górnicy przechodzą chorobę niezwykle łagodnie".

Szumowski odniósł się do "wielu krzywdzących opinii" o Śląsku. - Transmisji poziomej na Śląsku nie ma - powiedział. To znaczy, że poza ogniskami w kopalniach koronawirusa mają pojedyncze osoby.

"Kolejna tura wymazywania kopalni"

We wtorek na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że we wtorek na Śląsku będzie "zapewne mniejszy wynik". Nie oznacza to jednak "końca wyników ze Śląska".

Zapowiedział, że w tym tygodniu zostanie wykonanych kolejne 17,5 tysiąca testów wśród górników. - Rozpoczynamy kolejną turę wymazywania kopalni Ziemowit, Marcel i Bzie. To druga tura wymazywania tych kopalni. Rozpoczynamy również testowanie kopalni Borynia - zapowiedział rzecznik.

Andrusiewicz wyraził przypuszczenie, że "pod koniec tego tygodnia będziemy mieć skalę wzrostów zachorowań na Śląsku". - Pod koniec tygodnia wyniki zapewne będą wyższe - mówił.

Epidemiolog o kopalniach

To, jak wygląda stadium epidemii w tym regionie, skomentowała również epidemiolog.

- Myślę, że tych testów (w kopalniach - red.) jest sporo, ale zważywszy na liczbę osób zatrudnionych w kopalniach, to przecież jest spory odsetek górników, którzy nie byli testowani, a to, co obserwujemy na Śląsku i liczby, które napawają nas niepokojem w granicach 500-600 przypadków na dobę świadczą jedynie o tym, że jeśli w tej epidemii mamy ludzi, którzy są stłoczeni na małej, zamkniętej powierzchni i nie utrzymują dystansu społecznego, to ta epidemia będzie się w ten sposób rozszerzać. To jest klasyczny sposób transmisji wirusa i przepis, czego nie robić, aby nie mieć rezultatu wzrostowej liczby zakażeń - mówiła na antenie TVN24 profesor Maria Gańczak, epidemiolog.

A jak jest na całym świecie?

Według danych z 8 czerwca ze strony worldometers.info, na całym świecie zanotowano ponad 107 tysięcy nowych przypadków COVID-19, a ponad 3,1 tysiąca osób zmarło.

Łącznie do wtorkowego przedpołudnia na całym świecie odnotowano 7,2 miliona zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Autor: dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24.pl, worldometers.info

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia w 15 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.04. W nocy chwyci miejscami lekki mróz. W dzień lokalnie popada przelotny deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl