Informacje
 • Linia światła przetnie niebo nad Polską. Sprawdź, kiedy spojrzeć w górę

  26-05-2019 15:16 Przed nami kolejna szansa
  Cała rozmowa z Karolem Wójcickim Foto: Kontakt 24/Tomasz Pestka 112Tychy | Video: TVN24

  Przelot konstelacji satelitów Starlink czeka nas w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nadarzy się okazja, by zobaczyć to zjawisko w całej Polsce.

  W nocy z 26 na 27 maja będą cztery okazje, by zobaczyć przeloty satelitów Starlink.

  Jak informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", pierwsza czeka nas między godziną 21.57 a 22.07 - do przelotu dojdzie nad południowo-wschodnią Europą. Zaobserwować go będą mogli mieszkańcy centralnej i południowej Polski nisko nad południowym i południowo-wschodnim horyzontem. Mieszkańcy północnych regionów najpewniej tego przelotu nie zobaczą.

  Drugi przelot spodziewany jest między godziną 23.34 a 23.45. Dojdzie do niego nad południowymi granicami naszego kraju. Mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Śląska zobaczą Starlink nad swoimi głowami. W pozostałych regionach kraju dostrzeżemy konstelację wysoko nad południowym horyzontem.

  Między godziną 1.11 a 1.22 czeka nas trzeci przelot. Konstelacja przeleci nad centralną Polską i będzie widoczna w całym kraju.

  Czwarty przelot odbędzie się między godziną 02.48 a 02.59 nad południowymi granicami naszego kraju. Mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Śląska zobaczą Starlink dokładnie nad swoimi głowami. Reszta kraju dostrzeże konstelację satelitów wysoko nad południowym horyzontem.

  Jak tłumaczył na antenie TVN24 Wójcicki, jego telefony w piątek - kiedy po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko - rozdzwoniły się.

  - Nikt nie wiedział co to jest. Przez 60 ostatnich lat ery kosmicznej nigdy czegoś takiego nie było - mówił Wójcicki. Linię będzie można też zobaczyć w kolejnych dniach. - Orbita (satelitów Starlink - red.) jest dla nas niezwykle korzystna, każdy może takie loty zobaczyć - dodał.

  JEŚLI UDA CI SIĘ NAGRAĆ LUB ZROBIĆ ZDJĘCIE LINII ROZŚWIETLAJĄCYCH NIEBO, WYŚLIJ NAM SWÓJ MATERIAŁ NA KONTAKT 24.   

  Zapewnią internet

  Przeloty związane są z działalnością amerykańskiej firmy SpaceX, która w piątek umieściła na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów Starlink, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego internetu. To pierwsza partia urządzeń z 1800, które na początek chce w kosmosie umieścić firma Elona Muska.

   

  Zobacz całą rozmowę z Karolem Wójcickim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • przelot (brak)
  to jest czas UTC ? bo nic nie leciało o 23:34
  ~walemar /2019-05-27 00:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...