Informacje
 • Linia światła przetnie niebo nad Polską. Sprawdź, kiedy spojrzeć w górę

  26-05-2019 15:16 Przed nami kolejna szansa
  Cała rozmowa z Karolem Wójcickim Foto: Kontakt 24/Tomasz Pestka 112Tychy | Video: TVN24

  Przelot konstelacji satelitów Starlink czeka nas w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nadarzy się okazja, by zobaczyć to zjawisko w całej Polsce.

  W nocy z 26 na 27 maja będą cztery okazje, by zobaczyć przeloty satelitów Starlink.

  Jak informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", pierwsza czeka nas między godziną 21.57 a 22.07 - do przelotu dojdzie nad południowo-wschodnią Europą. Zaobserwować go będą mogli mieszkańcy centralnej i południowej Polski nisko nad południowym i południowo-wschodnim horyzontem. Mieszkańcy północnych regionów najpewniej tego przelotu nie zobaczą.

  Drugi przelot spodziewany jest między godziną 23.34 a 23.45. Dojdzie do niego nad południowymi granicami naszego kraju. Mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Śląska zobaczą Starlink nad swoimi głowami. W pozostałych regionach kraju dostrzeżemy konstelację wysoko nad południowym horyzontem.

  Między godziną 1.11 a 1.22 czeka nas trzeci przelot. Konstelacja przeleci nad centralną Polską i będzie widoczna w całym kraju.

  Czwarty przelot odbędzie się między godziną 02.48 a 02.59 nad południowymi granicami naszego kraju. Mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Śląska zobaczą Starlink dokładnie nad swoimi głowami. Reszta kraju dostrzeże konstelację satelitów wysoko nad południowym horyzontem.

  Jak tłumaczył na antenie TVN24 Wójcicki, jego telefony w piątek - kiedy po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko - rozdzwoniły się.

  - Nikt nie wiedział co to jest. Przez 60 ostatnich lat ery kosmicznej nigdy czegoś takiego nie było - mówił Wójcicki. Linię będzie można też zobaczyć w kolejnych dniach. - Orbita (satelitów Starlink - red.) jest dla nas niezwykle korzystna, każdy może takie loty zobaczyć - dodał.

  JEŚLI UDA CI SIĘ NAGRAĆ LUB ZROBIĆ ZDJĘCIE LINII ROZŚWIETLAJĄCYCH NIEBO, WYŚLIJ NAM SWÓJ MATERIAŁ NA KONTAKT 24.   

  Zapewnią internet

  Przeloty związane są z działalnością amerykańskiej firmy SpaceX, która w piątek umieściła na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów Starlink, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego internetu. To pierwsza partia urządzeń z 1800, które na początek chce w kosmosie umieścić firma Elona Muska.

   

  Zobacz całą rozmowę z Karolem Wójcickim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • przelot (brak)
  to jest czas UTC ? bo nic nie leciało o 23:34
  ~walemar /2019-05-27 00:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami jeszcze kilka dni chłodnego lata, a potem duże ocieplenie....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu niżu Rico znad Rosji....