Informacje
 • Lodowe kryształki na drzewach.
  Szadź na zdjęciach Reporterów 24

  18-01-2017 15:12 Wszystko oblepił biały osad

  Szadź na zdjęciach Reporterów 24

  Kontakt24/christek, FLASHBYDGOSZCZ

  Mróz i mgły zaowocowały szadzią. W niektórych regionach kraju oblepiła ona zarówno drzewa, jak i płoty. Zobacz niezwykłe zdjęcia Reporterów 24.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Poranek w środę był malowniczy. Szadź osadziła się na drzewach i przedmiotach, czyniąc cały krajobraz białym. Szadź to osad lodu powstający przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (zazwyczaj budujących mgły). Dochodzi do tego w momencie zetknięcia się kropelki z powierzchnią przedmiotu lub już narosłej szadzi. Szadź osadza się na gałęziach drzew, płotów, słupów, wszystkich przedmiotów, które znajdują się na dworze. Kryształki lodu są na tyle małe, że barwa szadzi to biel. W związku z tym, gdy na ziemi leży śnieg, cały krajobraz staje się śnieżno biały.

  Na gruncie i w pobliżu gruntu szadź osadza się na przedmiotach po stronie nawietrznej (skąd wieje wiatr) - na ich krawędziach i miejscach ostro zakończonych. Dlatego można stwierdzić, z jakiego kierunki wiało podczas osadzania się szadzi.

  Różne formy

  Rozróżnia się szadź miękką i szadź twardą. Szadź miękka powstaje, gdy krople przechłodzonej mgły zetkną się z ciałem stałym i, zanim zamarzną, zdążą częściowo się rozpłynąć. Szadź ta zawiera pewną ilość lodu bezpostaciowego. Szadź twarda oraz formy pośrednie ze szronem powstają, gdy krople dotykające już utworzonej szadzi lub szronu nie zdążą rozpłynąć się przed zamarznięciem. Szadź ta zawiera w swojej strukturze miejsca wypełnione powietrzem.

  Szadź a szron

  Szadź jest często mylona ze szronem. Różnica polega na tym, że szron składa się z igiełek lodu, które mogą być rozgałęzione, ale nie tworzą zwartej bryły. Szadź zawiera kryształki lodu pozlepiane (igiełek nie ma lub jest ich niewiele). Ponadto szron nie powstaje w skutek mgły, a jedynie z wychłodzenia, czyli spadku temperatury poniżej punktu rosy i skraplaniu się pary wodnej z wilgotnego powietrza.

  Relacje Reporterów 24

  Reporter 24 Wiktor133 w miejscowości Szamotuły (woj.wielkopolskie) sfotografował szadź na pajęczynie. "Piękne zjawisko" - napisał.

  Internauci wysłali także zdjęcia wschodu słońca i różnych oblicz zimy. Wszędzie krajobraz jest biały, głównie od śniegu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...