Informacje

 • Majestatyczny kolos nad Białymstokiem

  26-06-2017 08:23

  Wał szkwałowy nasunął się nad miasto

  Chmury szkwałowe nad Białymstokiem

  ~Ewelka/Kontakt24

  Piękny wał szkwałowy pojawił się w niedzielę nad Białymstokiem. Możemy go podziwiać dzięki użytkownikom Kontaktu 24. O tym, jak powstał i co oznacza, wyczerpująco opowiada nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

  - Te podpiętrzone, kłębiaste i szare chmury to efekt chłodnego powietrza polarno-morskiego, które napłynęło nad Białystok znad Atlantyku - informuje nasza synoptyk. Jeden z użytkowników przesłał do naszej redakcji zdjęcia tych majestatycznych kolosów sunących nad miastem.

  Ta złowieszcza warstwa chmur nawiedziła Białystok w wyniku przesuwania się mas chłodnego powietrza znad Atlantyku i przez jakiś czas straszyła widmem ulewy.

  Nie tylko na Podlasiu

  Wał szkwałowy przetoczył się też przez Podkarpacie, niepokojąc mieszkańców. Nasza synoptyk przypomniała, że szkwał zwiastuje chłody i deszcze, gdyż występuje na styku dwóch burzowych frontów atmosferycznych.

  Szkwał - co to jest?

  Wały szkwałowe powstają na przednim skraju chmury burzowej w wyniku starcia się dwóch frontów atmosferycznych. Zazwyczaj towarzyszą cumulonimbusom, kłębiastym chmurom deszczowym, które zwiastują nagłe opady atmosferyczne: zacinający deszcz, grad lub śnieg. Nadejście wału poprzedza porywisty i gwałtowny wiatr zwany szkwałem.

  Dzięki zdjęciom i filmom czujnych użytkowników możemy śledzić ten monumentalny front chmur, który leniwie sunął nad Białymstokiem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Mokra i chłodna aura ma się ku końcowi. Na mapach pogody widać wyż, dzięki które...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie w zasięgu wyżu znad Morza Białego, jedynie ...