Informacje
 • Maska, ale jaka? Szybki test z aerozolem w ręku

  11-04-2020 13:45 Test maseczek
  Joanna Jursa-Kulesza o utylizowaniu maseczek Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Czym osłonić twarz, z jakiego materiału uszyć maseczkę i jaki to ma wpływ na poziom ochrony? Na to pytanie odpowiadał na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, wykonując test z użyciem aerozolu.

  Od czwartku 16 kwietnia wprowadzony zostanie w Polsce obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Będzie dotyczył wszystkich osób przemieszczających się po ulicach, przebywających w urzędach, sklepach, czy miejscach świadczenia usług. Używać można w tym celu między innymi maseczki. Możemy ją kupić albo zrobić samodzielnie. Jakie znaczenia ma materiał, z którego jest wykonana?

  >>>PRZEDŁUŻONE OBOSTRZENIA. OD 16 KWIETNIA OBOWIĄZEK ZAKRYWANIA UST I NOSA

  Eksperyment

  W swoim doświadczeniu dr n. med. Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, używał aerozolu (sztucznego lodu w sprayu), który miał imitować to, co wydzielamy podczas oddychania.

  1. Chustka, apaszka

  Na początku Grzesiowski wykorzystał zwykłą chustkę, która może nam się wydawać materiałem nieprzepuszczalnym. W praktyce, po psiknięciu aerozolem, "niewiele daje", aerozol przenika na drugą stronę.

  2. Fizelina

  Kolejna była zwykła fizelina, włóknina często wykorzystywana do szycia maseczek ochronnych. Tu również test nie wypadł najlepiej, aerozol przenikał i było to wyraźnie widoczne.

  3. Maseczka z bawełny

  Trochę lepiej w doświadczeniu wypadła bawełniana maseczka. - Widzimy, że troszkę aerozolu przechodzi mniej - mówił doktor.

  Natomiast maska wykonana ze sprasowanej bawełny działa jeszcze lepiej. - To jest maska już wykonana z tworzywa, które jest włókniną. Proszę zobaczyć, że już ta penetracja jest inna - tłumaczył Grzesiowski.

  4. Maseczka chirurgiczna

  Kolejną testowaną maseczką była chirurgiczna. - Jak widać, przy maseczce chirurgicznej również efekty są znakomite - dodał. Na nagraniu widać, że przez materiał nie przenika aerozol.

  5. Maska filtrująca

  Następną testowaną maseczką była półmaska filtrująca FFP2. - Jak widać, jest ogromna różnica między zastosowanymi materiałami - podkreślił lekarz. Aerozol nie przenika.

  6. Maska z worka do odkurzacza

  Grzesiowski zaprezentował również maseczkę własnej roboty wykonaną z worka do odkurzacza, i jak widać, również aerozol nie przeniknął.

  Worek od odkurzacza znakomicie filtruje. - Jeśli już szyjemy maski własnej roboty, to róbmy maski chociaż minimalnie chroniące, czyli zawierające wewnątrz coś, co będzie zawierało materiał filtrujący - podkreślał.

  Grzesiowski podkreślił, że nawet w domu możemy sami zrobić taką próbę za pomocą dezodorantu i sprawdzić, czy nasza maska przepuszcza aerozol.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O MASECZKACH

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...