Informacje
 • Mgła - jak powstaje? Co to jest? Czym się różni od zamglenia?

  24-10-2019 07:42 Jesień sprzyja powstawaniu mgieł
  Mgła w Łodzi Foto: pixabay.com | Video: TVN24

  Mgła jest częstym elementem jesiennego krajobrazu. Warto wiedzieć, czym jest to zjawisko, jak powstaje oraz czym różni się od zamglenia.

  Jesienna pogoda sprzyja tworzeniu się mgły. Czasami to zjawisko występuje tylko w nocy, czasami pojawia się także w dzień. Mgła może być szczególnie niebezpieczna dla kierowców - potrafi znacznie ograniczyć widzialność, a czasami stać się "gęsta jak mleko" i uniemożliwić podróż autem.

  Mgła - co to jest?

  Mgła to zawiesina bardzo małych kropelek wody o średnicy mniejszej niż 0,05 milimetra, osadzających się w przyziemnej warstwie powietrza. Mgła powoduje ograniczenie widzialności poniżej 1000 metrów. Może powstawać zarówno wtedy, kiedy temperatura jest dodatnia, jak i przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza (wtedy składa się z kryształków lodu i nazywa się ją mgłą lodową).

  Opadająca mgła może osadzać się na powierzchniach, a przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza zamarzać, tworząc niebezpieczną szadź.

  Gdy kropelki wody zawartej w mgle zwiększą swoją średnicę, mogą zmienić się w mżawkę lub niewielki deszcz.

  Mgła - jak powstaje?

  Mgła powstaje w wyniku kondensacji, czyli skraplania, pary wodnej w atmosferze. Mgła radiacyjna tworzy się nad lądem, kiedy zimne podłoże w bardzo dużym stopniu wychłodzi powietrze. Nad zbiornikami wodnymi tworzą się mgły adwekcyjne - żeby powstało to zjawisko, ciepłe powietrze musi napłynąć nad chłodne podłoże.

  Mgła a zamglenie - różnice

  Zamglenie to unosząca się przy powierzchni ziemi zawiesina mikroskopijnych kropelek wody, jednak mniejszych niż we mgle. To sprawia, że w zamgleniach widzialność przy ziemi jest większa, a odczucie wilgotności powietrza mniejsze niż podczas mgły.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...