Informacje

 • Młody mrównik z wrocławskiego zoo nie żyje

  19-03-2017 15:59

  Smutna wiadomość z Wrocławia

  Młody mrównik z wrocławskiego zoo nie żyje

  Mrównik niedługo po narodzinach

  Zoo Wrocław

  Niedługo po narodzinach wyglądał jak kosmita, a Wy z miejsca go pokochaliście. Nie żyje mrównik, który w lutym urodził się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

  O śmierci mrównika poinformowało w sobotę na swoim profilu w mediach społecznościowych wrocławskie zoo. Pracownicy zoo podali, że zwierzak "niestety pozbawiony mleka matki, miał praktycznie zerową odporność". Zabiła go infekcja dróg oddechowych.

  TAK PRÓBOWALIŚCIE ODGADNĄĆ, CO TO ZA ZWIERZĘ

  Mrównik to niezwykłe zwierzę, bardzo rzadkie w ogrodach zoologicznych.

  - W Europie w tej chwili są w 19 ogrodach zoologicznych, w zeszłym roku urodziło się pięć młodych, nie wszystkie się odchowały - opowiadał w lutym dyrektor wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.- Niestety w naturze jest coraz mniej mrówników, nikt nawet nie wie ile, bo ich tryb życia jest tak dziwny. Są typowo nocne, wychodzą ze swoich nor dopiero gdy jest bardzo ciemno. Stąd te wielkie uszy, to jest ich podstawowe źródło orientacji w terenie - mówił Ratajszczak i dodał, że dzięki nim zwierzęta te są w stanie usłyszeć larwę owada znajdującą się nawet metr pod ziemią.

  Mieszkaniec Afryki

  W naturalnym środowisku mrównik występuje w Afryce na sawannie. Zwierzę to prowadzi samotniczy tryb życia. Długość ciała osobnika średnio wynosi 160 centymetrów, a ogon dodaje kolejne 55 cm. Waga dorosłego mrównika dochodzi do 65 kg. Zwierzę ma duże pazury służące do rozkopywania kopców termitów. Jest przy tym bardzo silne.

  - To zwierzę, które przypomina najbardziej jakiegoś kosmitę - przyznawał Ratajszczak. - Nie ma odpowiednika w żadnej innej grupie ssaków. Wygląda bardzo zadziwiająco jako dorosłe, a jako maleństwo to już w ogóle - dodawał.

  Mrówniki żywią się mrówkami lub termitami i są aktywne nocą. Kopią nory długości do 10 m. Mają sztywną sierść i charakterystyczny wygięty ku górze grzbiet. W nosie rosną im gęste włosy, chroniące przed zatkaniem w czasie kopania. Co ciekawe - zwierzę to nie ma nic wspólnego z powszechnie znanym mrówkojadem, który występuje w Ameryce Środkowej i w północnych regionach Ameryki Południowej. Mrówniki należą do ssaków z rodziny łożyskowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wielka szkoda
  Smutna informacja :/ Szkoda, że tak się stało :/ Przynajmniej wiadomo, że wiele osób starało się, by mrównik miał się dobrze, zwłaszcza pracownik, który odbierał jego poród i który jako pierwszy ratował mrównika.
  viper_88 /2017-03-20 14:35
 • smutny
  smutny jestem z powodu jego smierci,szkoda zwierzaczka a tak chciał byc na tym swiecie :(
  ~slawlix /2017-03-20 09:45
 • gdie jego mama
  dlaczego był zabrany od matki?????
  ~dosia /2017-03-19 23:46
 • ..
  wielka szkoda maluszka
  ~REN /2017-03-19 22:53
 • Biedactwo kochane
  Strasznie mi przykro, aż się płakać chce. Ale co się stało? Tak się cieszyłam, że maluszek się urodził. Mrówniki są piękne. To naprawdę nieszczęście, wyrazy współczucia dla ZOO wrocławskiego i opiekunów.
  ~Ela /2017-03-19 22:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...