Informacje

 • Morskie fale na niebie.
  Rzadkie zjawisko nad Katowicami

  04-07-2018 16:50

  Efekt niestabilności Kelvina-Helmholtza

  Dziura w chmurze. Cavum w Tychach Foto: AndrzejNobik/Kontakt 24 | Video: Kontatk 24/Tomasz Pestka 112Tychy

  Takich chmur nie oglądamy na co dzień. Jednak obłoki, które przypominają załamujące się fale, pojawiły się w środę nad Katowicami. Na zdjęciach uchwycił je Reporter 24.

  W środę nad Katowicami pojawiły się chmury, które swoim kształtem przypominały załamujące się fale. Nie są to jednak zwykłe chmury, a zjawisko występuje dosyć rzadko. Uchwycił je na zdjęciach Reporter 24 Andrzej Nobik.

  Jak wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, chmury te według fizycznej definicji powstają w wyniku sub-harmonicznego rezonansu fal niestabilności Kelvina-Helmholtza (K-H) z innego typu falami w atmosferze.

  Czyli w uproszczeniu: w wyniku powstania silnych drgań i zawirowań na granicy dwóch warstw atmosfery. Atmosfera składa się z wielu niewidocznych gołym okiem warstw, które różnią się przede wszystkim temperaturą.

  Pofałdowany teren

  Zjawisko to zbadali i opisali pod koniec XIX wieku fizycy Kelvin i Helmholtz. Stąd określane są mianem fal niestabilności Kelvina-Helmholtza. Powstają często w obszarach o pofalowanej rzeźbie terenu, gdzie wzgórza i góry stanowią przeszkodę do swobodnego przemieszczania się powietrza, zakłócając swobodny przepływ.

  W Polsce obserwowane są na południu, nad Pogórzem na przykład w czasie występowania wiatru halnego.

  - Zobaczyć chmury K-H to wielka gratka dla miłośników meteorologii. W internecie spotkałam się z informacjami o wystąpieniu takich chmur nawet na czole chmury burzowej Cumulonimbus - mówiła Arleta Unton-Pyziołek.

  Zagrożenie dla lotnictwa

  Zjawisko to jest niebezpieczne dla lotnictwa z powodu występowania w jego obrębie silnej turbulencji. Oprócz tego może występować CAT (ang. clear air turbulence) czyli turbulencja czystego nieba, które nazywana jest "dziurą w powietrzu". To nagłe zawirowania powietrza w bezchmurnej atmosferze. Warunki, którym towarzyszą te chmury (duża wilgotność i niska temperatura) mogą powodować oblodzenia samolotów.

  Udało Ci się zrobić zdjęcia niezwykłemu zjawisku? Wyślij je na Kontakt 24!


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....