Informacje
 • "Musimy nauczyć się żyć z trąbami"

  15-07-2012 10:49 Naukowiec z UW przewiduje, że będzie coraz więcej gwałtownych zjawisk

  Sobotnia trąba powietrzna w Ryjewie

  Kontakt24/aneta23

  Trąba powietrzna powstaje podobnie, jak odpływ wody z wanny - pojawia się wtedy, gdy ruch wirowy w atmosferze zostanie ograniczony do małego obszaru. Choć takie zjawiska kojarzyły nam się dotąd z tzw. Aleją Tornad w USA, powinniśmy przygotować się na ich coraz częstsze występowanie w naszych szerokościach geograficznych. - Po prostu będziemy musieli nauczyć się z tym żyć - powiedział w TVN24 naukowiec z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki UW.

  Trąby powietrzne kojarzą nam się raczej z odległymi obszarami, jak środkowo-wschodnie stany USA, które ze względu na częstotliwość występowania takich zjawisk nazywane są nawet Aleją Tornad. Jednak prof. dr hab. Szymon P. Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki UW wyjaśniał na antenie TVN24, że również w naszych szerokościach geograficznych powstawanie takich zjawisk nie jest niczym niezwykłym.

  Chmura skupiła wir jak odpływ w wannie

  - Żeby powstało tornado, potrzebne są dwie rzeczy: jedna rzecz to jakiś ruch wirowy w atmosferze, a druga rzecz to coś, co zbierze ten ruch wirowy w mały obszar - wyjaśnia prof. Malinowski.

  Naukowiec porównuje to zjawisko do sytuacji odpływania wody z wanny. - Tam malutka wirowość, która powstała po wlaniu wody czy po tym, jak się ruszyliśmy, jest zebrana do obszaru dziury, w którą woda spływa. Powstaje silny wir - opisuje.

  Podobne warunki wytworzyły się w sobotę po południu w północnych województwach Polski. - Tutaj rolę dziury odegrała chmura burzowa, która wyciągnęła do góry powietrze z dołu, z powierzchni ziemi, a tam istniał pewien ruch wirowy, został zebrany lokalnie w jedno miejsce i powstało tego typu groźne zjawisko - tłumaczy naukowiec.

  Polska poza "meteorologicznym CERN"

  Prof. Malinowski zaznacza też, że zjawiska konwekcyjne i chmury burzowe nie muszą być związane z występowaniem bardzo wysokich temperatur. - Zdarzają się też właśnie na zderzeniu dwóch mas powietrza o różnych temperaturach, zwłaszcza w sytuacji po ciepłym okresie, tak jak teraz, kiedy grunt jest mocno wygrzany - wskazuje.

  Dotąd takie zdarzenia na naszym obszarze były na tyle rzadkie, że jeszcze nie umiemy ich dokładnie przewidywać. Zdaniem Malinowskiego, Polska ma w tej kwestii sporo do nadrobienia. - My jesteśmy bardzo opóźnieni w meteorologii w stosunku do tego, co dzieje się na świecie - ocenia. - Jesteśmy jedynym chyba krajem europejskim, który nie jest członkiem Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych. To taki CERN dla meteorologów i klimatologów - dodaje.

  Zdaniem naukowca polscy specjaliści nie mają przez to dostępu do najnowszych i najlepszych metod prognozowania pogody, z których korzystają kraje o podobnym jak Polska położeniu geograficznym - Litwa, Słowacja czy Czechy. - Widać nasi sąsiedzi są bardziej przewidujący - komentuje Malinowski.

  "Do tego musimy dorosnąć"

  Według profesora powinniśmy zacząć się przyzwyczajać do podobnych sytuacji, bo do takich gwałtownych zjawisk konwekcyjnych ze względu na zmiany klimatu prawdopodobnie będzie dochodziło coraz częściej. - Po prostu będziemy musieli nauczyć się z tym żyć - mówi prof. Malinowski.

  Podkreśla, że adaptacja do takich warunków będzie wymagała pewnych zmian w myśleniu i planowaniu oraz poniesienia sporych kosztów. - W miastach trzeba budować inne instalacje odprowadzające wodę po burzach niż do tej pory. Budynki powinny być trochę inne, nie powinno się ich budować w miejscach zagrożonych. Do tego musimy dorosnąć - podsumowuje naukowiec.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Przestancie!
  Nostri puknij sie w leb z tym 2012. Po pierwsze to bzdura a podrugie przegladaj informacje uwaznie, zle zinterpretowano 2012 nie bedzie zadnego konca wpisz sobie w google nie bedzie konca swiata 2012. A pozatym majowie wierzyli w nieskonczonosc istnienia swiata.
  ~Polak /2012-07-16 08:49
 • do jzlg
  Na podkarpaciu była ładna pogoda, a burze? Nawet nie pierło co najwyżej pokropiło. Oj w sobotę była niezła liba w IMGW skoro w niedziele dają tym razem nie potrzebne ostrzeżenia oj ciężka głowa :D
  ~sebek /2012-07-16 01:22
 • fakt
  racja że będą zdarzały sie co raz cześciej, małe duze rok temu kolo mego bloku na śląsku mała trąba nawiała chłopu lisci do auta a 2 dni później F0 zdemolowało stoliki
  i okna w restauracji i przewróciło awionetke na małym lotnisku
  ~tornadomaniak /2012-07-15 22:15
 • :)
  nie ma się co bać, i tak nie mamy na to wpływu :)
  ~mY001 /2012-07-15 17:01
 • Mam pretensje do IMGW
  IMGW na stronach pogodynka.pl prezentuje strefy opadów w ładnej szacie graficznej. Są też informacje o burzach i ostrzeżeniach. Z tym, że przeciętny Kowalski (czy Nowak - jak kto woli) ma do tych informacji ograniczony dostęp i z opóźnieniem. Kiedyś chciałem sobie wykupić bardziej "profesjonalny" dostęp to zaśpiewano mi absurdalną cenę... 1250 zł/miesięcznie!
  Pytam się, dlaczego instytucja, utrzymywana z dotacji rządowych nie oferuje pełnego dostępu do informacji pogodowych?! Przecież dla robót prowadzonych na "wolnym" powietrzu takie informacje z odpowiednim wyprzedzeniem przyniosłyby spore oszczędności w gospodarce, gdyż można by sobie je odpowiednio zaplanować.
  ~Jotgie /2012-07-15 16:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...