Informacje

 • "Musimy się nauczyć żyć z powodzią". Powstaną nowe mapy ryzyka

  27-11-2017 19:55

  Przewidywane cztery scenariusze

  Zalana Iława. Nagranie z drona Foto: Foto: TVN24/ISOK, film: TVN24 | Video: TVN24

  Dla prawie 600 polskich rzek o łącznej długości 13 tysięcy kilometrów zostaną stworzone nowe mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego - poinformował w poniedziałek Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.

  Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW) podał, że przystąpił do przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Zostały one sporządzone w 2013 r. i dotyczą 255 rzek lub odcinków rzek na obszarach dorzeczy Wisły, Odry i Pregoły. Zgodnie z unijną dyrektywą powodziową mapy muszą być aktualizowane co sześć lat.

  Zmniejszyć straty do minimum

  Przegląd i aktualizacja map mają zostać przeprowadzone do końca 2019 roku. Nowe mapy mają zostać stworzone dla co najmniej 592 rzek lub odcinków rzek w dorzeczach Wisły, Odry, Pregoły i Niemna. Ich długość to około 13 tys. km. Wartość projektu, który ma zakończyć się w 2021, roku to 52 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 44 mln zł.

  - Musimy się nauczyć żyć z powodzią, aby straty w mieniu i życiu zmniejszyć do minimum. Temu właśnie służą mapy ryzyka powodziowego - wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor departamentu planowania i zasobów wodnych w KZGW Przemysław Gruszecki. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której jeżeli wystąpi powódź, będziemy wiedzieli, co się wydarzy, jak bezpiecznie przeprowadzić falę powodziową - dodał.

  Jak podkreśla KZGW, mapy ryzyka powodziowego to podstawa planowania działań przeciwpowodziowych (np. inwestycji w wały czy zbiorniki retencyjne), ale również prowadzenia racjonalnej polityki przestrzennej na obszarach zagrożonych powodzią. Nowe mapy mają też pokazywać szacunkowe straty związane z ewentualną powodzią.

  Cztery scenariusze

  Mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego opracowywane są dla czterech scenariuszy. Przedstawione są na nich obszary o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi: niskim (raz na 500 lat), średnim (raz na 100 lat), wysokim (raz na 10 lat) oraz obszary narażone na zalanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego.

  Oprócz zasięgów zagrożenia powodziowego na mapach przedstawiane są też głębokości wody, dane dotyczące maksymalnego poziomu zwierciadła wody, kierunki i prędkości przepływu wody. Na mapach prezentowane są też szacunkowe wartości strat związanych z powodzią, liczba mieszkańców zagrożonych wielką wodą i obiekty o szczególnym znaczeniu gospodarczym, przyrodniczym i kulturowym, który zalanie może spowodować znaczne straty.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak byłem dzieckiem
  Jak byłem dzieckiem powodzie widywałem w książkach o tym jak wojsko pomaga podczas powodzi, w Niepodległej Polsce miałem już kilka razy możliwość oglądania na żywo powodzi.
  ~ober_fest /2017-11-27 22:48
 • Gdzie sie dowiedzieć
  Czy gdzieś się można dowiedzieć o takim terenie ? W gminie mają mapki, bo posiadam działkę rekreacyjną nad rzeką i zastanawiam się czy jest wpisana w teren zalewowy.
  taki_tam /2017-11-27 21:50
 • I jeszcze pomodlić się
  Za słusznie minionego ustroju regulowano rzeki, a nawet przystosowano do żeglugi. Dziś proponuje się mapki, no to jeszcze pomodlić się, żeby nie padało. A tak nawiasem jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie przez którego stolicę płynie ruczaj.
  marynarz47 /2017-11-27 21:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Ulf znad południowej Ukrainy. ...