Na jakim etapie epidemii jest Polska? Wirusolog: patrzyłbym na trendy, a nie na liczby

[object Object]
Najważniejsze jest to, w jakiej fazie epidemii się znajdujemytvn24
wideo 2/21

Polski rząd poluzował obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Otwierane są galerie handlowe, restauracje, do części szkół w kraju powrócili uczniowie. Czy jest to jednak odpowiedni na takie posunięcia? Zdaniem wirusologa Krzysztofa Pyrcia trzeba to robić, ale mądrze, a "przyszłość zależy wyłącznie od nas".

Jak poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska, 25 maja uruchomiono zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Rozpoczęto też konsultacje dla uczniów klas VIII i maturzystów.

Rząd wprowadza kolejne etapy znoszenia obostrzeń, umożliwiając korzystanie z restauracji, hoteli i galerii handlowych. Czy patrząc na przyrost liczby zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce, jest to odpowiedni moment na znoszenie restrykcji? Na jakim etapie pod względem epidemii się znajdujemy?

- Na pewno ta epidemia jeszcze całkiem nie przeszła. Losy ważą się w zależności od tego, jak (liczba - przyp. red.) zakażeń zareaguje na nadejście cieplejszych dni. Jeżeli nie będzie tej reakcji, czego wszyscy się boimy, to może się okazać, że liczba przypadków będzie wzrastać - mówił na antenie TVN24 wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tłumaczył, że inne koronawirusy sezonowe, takie jak te powodujące przeziębienia, pojawiają się pod koniec listopada, a znikają pod koniec kwietnia.

- Wszyscy od stycznia tak naprawdę mieli nadzieję, że ten wirus będzie się tak zachowywał. Wątpliwości się pojawiają, dlatego że wszyscy widzimy, że wirus szaleje w krajach Ameryki Południowej, gdzie temperatura jest znacznie wyższa niż u nas - mówił Pyrć.

"Przyszłość zależy wyłącznie od nas"

A od czego zależy to, jak potoczą się losy epidemii w Polsce?

- Przyszłość zależy wyłącznie od nas, i to nie od nas jako kraju, ale jako ludzi - tłumaczył ekspert. Dodał, że ważne będzie to, co się będzie działo teraz i jesienią, a losy epidemii będą uwarunkowane tym, jak my - poszczególni obywatele - się zachowamy.

Ekspert zwrócił uwagę na mądre znoszenie obostrzeń.

- Absolutnie nie mówię, że w tym momencie trzeba wrócić do pełnego zamknięcia. Trzeba otwierać, ale robić to mądrze - mówił Pyrć.

Czy otwarcie nie nastąpiło zbyt wcześnie?

Według rozmówcy TVN24 najważniejsze nie jest to, jaka jest całkowita liczba przypadków, tylko to, w której fazie epidemii się znajdujemy. Kiedy w kwietniu wprowadzono maksymalne obostrzenia, w Polsce mieliśmy fazę wzrostową zachorowań i wtedy "był moment, aby zareagować". A jak jest teraz?

- W tym momencie można dyskutować, czy nie za wcześnie się otworzyliśmy, czy nie zmarnowaliśmy tego potencjału, który był wypracowany - tłumaczył Pyrć.

Jako przykład podał Niemcy, gdzie wprowadzone obostrzenia przyniosło doskonałe efekty i - zdaniem Pyrcia - epidemia tam właśnie przygasa.

- Bardziej patrzyłbym na trendy, a nie na same liczby, bo one nas oszukają - dodał rozmówca TVN24.

W ostatnim czasie na Śląsku odnotowano znaczny wzrost zachorowań na COVID-19. Czy będzie pojawiać się więcej takich regionów?

- Cała ta epidemia będzie w ten sposób prawdopodobnie wyglądać. Ta choroba występuje w ogniskach, widzieliśmy to we Włoszech. Nie cały kraj był dotknięty epidemią, to były pojedyncze regiony. Widzieliśmy to też w Stanach Zjednoczonych (...). To jest tak naprawdę dobra wiadomość, bo to wskazuje na to, że można kontrolować tę epidemię lokalnie, a niekoniecznie globalnie. Może nie będzie konieczności zamykania kraju, ale miasta czy dzielnicy - przekonywał Pyrć.

KORONAWIRUS NA ŚLĄSKU. NAUKOWCY ANALIZUJĄ ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ ZAKAŻEŃ SARS-COV-2

Zamknięte strefy sposobem na walkę z epidemią?

Zdaniem Pyrcia zamykanie stref może być sposobem radzenia sobie przy kolejnej fazie epidemii, która może nastąpić jesienią.

- To była zawsze metoda radzenia sobie z epidemiami, kiedy nie było bardziej nowoczesnych sposobów, nie było leków. Stosowało się tak naprawdę kwarantannę, odcięcie danego regionu, miasta - mówił Pyrć. Dodał, że to powodowało, że epidemia, niezależnie od tego, czym była powodowana, nie mogła się rozlewać na zewnątrz i znacznie szybciej wygasała. - To musi być uwzględnione jako strategia postępowania przy tej epidemii - uzupełnił.

Cała rozmowa z doktorem Krzysztofem Pyrciem
Cała rozmowa z doktorem Krzysztofem Pyrciemtvn24

Walka z COVID-19

To, na jakim etapie epidemii jesteśmy, pozwalają też ocenić opracowania międzynarodowej organizacji "EndCoronavirus" (ECV), której założycielem jest profesor Yaneer Bar-Yam. Badacze organizacji podzielili kraje na podstawie trendów w liczbie przypadków na trzy grupy: kraje pokonujące COVID-19, kraje, które są na dobrej drodze w walce z tą chorobą, oraz kraje, które potrzebują działań.

Kraje pokonujące COVID-19

Do grupy krajów obecnie do pokonujących epidemię, zaliczane są: Albania, Andora, Australia, Bahamy, Barbados, Belize, Bhutan, Bośnia i Hercegowina, Burkina Faso, Kambodża, Chiny, Kostaryka, Chorwacja, Kuba, Cypr, Estonia, Gruzja, Grecja, Stolica Apostolska, Islandia, Izrael, Jamajka, Jordan, Kosowo, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Mauritius, Monako, Czarnogóra, Nowa Zelandia, Niger, Norwegia, Paragwaj, San Marino, Słowacja, Słowenia, Korea Południowa, Sri Lanka, Syria, Tajwan, Tajlandia, Trynidad i Tobago, Tunezja, Urugwaj i Wietnam.

Państwa pokonujące COVID-19 (tvnmeteotvnmeteo.pl za ECV
Państwa pokonujące COVID-19 (tvnmeteo.pl za ECV)tvnmeteo.pl za ECV

Kraje na dobrej drodze, by wygrać walkę z COVID-19

A które kraje są na dobrej drodze, by pokonać COVID-19? Zdaniem członków EndCoronavirus należą do nich: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Japonia, Kirgistan, Liban, Malezja, Mali, Maroko, Holandia, Macedonia Północna, Portugalia, Rumunia, Serbia, Somalia, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja i Uzbekistan.

Kraje, które są na dobrej drodze w walce z COVID-19 (źródło: tvnmeteo.pl za ECV)tvnmeteo.pl za ECV

Kraje, które potrzebują działań

Do krajów, które potrzebują działań, zaliczane są: Afganistan, Algieria, Argentyna, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Boliwia, Brazylia, Kamerun, Kanada, Chile, Kolumbia, Dżibuti, Dominikana, Ekwador, Egipt, Salwador, Gwatemala, Haiti, Honduras, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Kazachstan, Kenia, Kuwejt, Meksyk, Mołdawia, Nigeria, Oman, Pakistan, Panama, Peru, Filipiny, Polska, Katar, Rosja, Arabia Saudyjska, Singapur, RPA, Sudan Południowy, Sudan, Szwecja, Tadżykistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina, Wielka Brytania, USA i Wenezuela.

Kraje, które potrzebują działań (źródło: tvnmeteo.pl za ECV)tvnmeteo.pl za ECV
Kraje, które potrzebują działań (źródło: tvnmeteo.pl za ECV)tvnmeteo.pl za ECV

Autor: dd/map / Źródło: TVN24, endcoronavirus.org, PAP

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Na czwartek zaplanowany jest start chińskiej misji Shenzhou 18, w ramach której na stację kosmiczną Tiangong ma trafić trzech tajkonautów. Razem z nimi poleci nietypowy pasażer - ryba danio pręgowany.

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Źródło:
space.com, Reuters

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl