Informacje
 • Na paralotni pomogą strażakom? "To bezcenne narzędzie"

  08-05-2012 17:39 Niezwykła inicjatywa Straży Pożarnej

  Strażak na paralotni może pomóc kolegom

  TVN24

  Podniebną Straż Pożarną chcą uruchomić służby porządkowe z Lipnicy nieopodal Bytowa. W poniedziałek tamtejsi policjanci i strażacy zaprezentowali, jak przebiegałaby ich współpraca z... paralotniarzami.

  - Paralotnia jest bezcennym narzędziem, nie da się jej zastąpić żadnym narzedziem - zapewnia Grzegorz Pietrasik z Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie, który w czasie wolnym lata na parolotni. To on wpadł na pomysł połączenia sił.

  - Latając, miałem okazję zauważyć, jakie korzyści mogłoby nieść posiłkowanie się paralotnią w patrolowaniu okolicy - mówi.

  Akcja pokazowa udana

  Pietrasik, wraz z zarażonymi jego ideą kolegami, przeprowadził w poniedziałek akcję pokazową, podczas której można było dokładnie przyjrzeć się współpracy paralotniarza z naziemnymi służbami porządkowymi. Okazało się, że kooperacja ta przebiegła bardzo sprawnie.

  - Byliśmy zaskoczeni tym, jak dobrze potoczyła sie nasza akcja - mówi Krzysztof Topka, strażak z OSP Lipnica. - Kierowani z powietrza, w ekspresowym tempie dojechaliśmy do miejsca zdarzenia i szybko ugasiliśmy pożar - dodaje.

  Wtóruje mu Tomasz Pawlak, zastępca komendanta powiatowego policji w Bytowie.

  - Mieliśmy okazję zobaczyć, że współpraca tego typu przynosi wymierne korzyści. Byliśmy szybsi niż obserwatorzy z punktu obserwacyjnego i szybciej dostrzegliśmy dym - mówi Pawlak. - Dzięki współpracy z pilotem paralotni udało nam się także bardzo szybko namierzyć i zatrzymać sprawcę podpalenia. Gdybyśmy prowadzili akcję z ziemi, trwałoby to wiele godzin - zaznacza.

  Znajdzie pożar i... grzybiarza

  Pawlak nie ukrywa, że możliwość współpracy z paralotniarzami byłaby pożądana nie tylko ze względu na szybsze wykrywanie ognisk pożarów.

  - Powiat bytowski jest specyficzny, dużo tu terenów leśnych. Pod koniec lata i na początku jesieni zdarza się nam szukać zagubionych grzybiarzy. Gdyby mogliby nam w tym pomóc paralotniarze, bylibyśmy bardzo zadowoleni - mówi.

  Byłby to precedens

  Niewiadomo jednak, czy ta wyjątkowa współpraca dojdzie do skutku, ponieważ nie ma jej w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Niewiadomo też, kiedy mogłaby do niego trafić, ponieważ jednostki nie są na nią przygotowane.

  - Problemem podczas dzisiejszych ćwiczeń była łączność, korzystaliśmy z amatorskich radiodbiorników. Poza tym brakowało nam zrozumiałych, jednoznacznych i ujednoliconych komend - wylicza Dariusz Paciorek, który pilotował paralotnię.

  - Gdyby jednak udało nam się pokonać przeciwności i stworzyć ośrodek tego typu w Lipnicy, jestem pewien, że zainspirowalibyśmy wiele jednostek do podjęcia podobnych działań - podkreśla, z nadzieją, Pietrasik.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Do kolowrotek
  Ty chyba nie masz pojecia o czym piszesz!!! To jest genialny pomysł, nawet jesli mialby przydac sie tylko raz to dzieki temu moze uratowac ludzkie zycie, zastanow sie, jezeli w lesie zaginolby twoj bliski to z pewnoscia blagalbys kolegow paralotniarzy o pomoc. Chyba nie przemyslales sprawy do konca. Brawa dla Pietrasika i Paciorka. pozdrawiam paralotniarzy.
  ~tommy /2012-05-15 08:36
 • Bezsensowne wydawanie kasy
  Bezsensowne wydawanie kasy, ludzie, otwórzcie oczy, pochłonie to majątek i się nie sprawdzi, lecz argumentacja będzie taka, że jeśli chociaż raz się przyda to już sukces. Oczywiście, że to sukces, ale ogólnie przerost formy nad treścią i nijak koszty tej całej inwestycji i utrzymania tej formy zabezpieczenia będą się miały do zysków. Jak pisał przedmówca, uprawiajcie hobby, ale za swoją kasę!!
  ~kolowrotek /2012-05-10 09:21
 • to sprawdzone ,,działa
  OSP Karsin lata od 7 lat ,odnalezione osoby,loty z kamerą termowizyjna ,efekty super
  ~lotnik /2012-05-09 09:24
 • Nareszcie !
  Na świecie , już dawno motoparalotnie są używane do róznego rodzaju patroli . Są tańsze od śmigłowców , samolotów . Straże pożarne w całym kraju powinny współpracować z PPGantami nawet w OSP. To dobry pomysł !
  ~Wojtek /2012-05-08 22:49
 • Ale i tak najlepsze jest uprawiac hobby za panstwowe pieniadze :-)
  i to w czasie pracy!!!! WOW, genialny pomysl :-)
  ~motoparamaniak /2012-05-08 20:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...