Informacje
 • Na ratunek pszczołom. Unia poparła zakaz używania trzech groźnych pestycydów

  27-04-2018 20:00 Projekt popierają tysiące Polaków
  Coraz mniej pszczół w Polsce (Archiwum TVN24) Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej poparli w piątek propozycję Komisji Europejskiej zakazującą stosowania poza szklarniami neonikotynoidów - pestycydów szkodliwych dla pszczół.

  Rozporządzenie zostanie przyjęte przez Komisję Europejską w nadchodzących tygodniach i zacznie obowiązywać przed końcem roku.

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Polska popiera ograniczenie w stosowaniu neonikotynoidów pod warunkiem umożliwienia zaprawiania buraka cukrowego, przy uwzględnieniu środków ograniczających ryzyko związane z uprawami następczymi.

  - W Polsce będzie obowiązywał zakaz stosowania tych środków w przypadku rzepaku, ale wyjątkiem będą buraki cukrowe, będzie można ich także używać w szklarniach - powiedział w środę wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Dodał, że z zakazu wyłączono buraki, gdyż nie kwitną. Ponadto w sytuacjach nadzwyczajnych będzie można te środki stosować.

  Babalski poinformował, że w tym tygodniu odbyło się spotkanie ze związkiem producentów rzepaku - "nie powiem, że byli zachwyceni naszym stanowiskiem, ale przyjęli to ze zrozumieniem".

  W Polsce zakaz stosowania neonikotynoidów obowiązuje od 2013 roku. W ostatnich latach plony rzepaku, pomimo, że nie stosowano tych substancji, były na podobnym poziomie. Badania naukowe też pokazują, że plonowanie rzepaku głównie zależy od warunków klimatyczno-pogodowo-glebowych - zaznaczył wiceszef resortu rolnictwa.

  Szkodliwe działanie

  Do zakazanych neonikotynoidów zaliczają się imidakloprid, klotianidyna i tiametoksam. Będą one dozwolone tylko w stałych szklarniach, gdzie kontakt z pszczołami będzie utrudniony. Z decyzji jest zadowolony komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

  - Komisja zaproponowała te środki kilka miesięcy temu, na podstawie opinii naukowej Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Zdrowie pszczół ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ dotyczy bioróżnorodności, produkcji żywności i środowiska - zaznaczył.

  Dyrektor departamentu hodowli i ochrony roślin MRiRW Bogusław Rzeźnicki wyjaśnił, że substancje neonikotynoidowe stosowane są do "otoczkowania" nasion, czyli zabezpieczenia ich przed szkodnikami. Jednak substancja ta choć jest skuteczna, to zbyt długo utrzymuje się w roślinie sprawiając, że owady zapylające pobierając pyłek podczas kwitnienia roślin zatruwały się.

  Ekolodzy i pszczelarze wyjaśniają, że pestycydy z grupy neonikotynoidów negatywnie wpływają na układ nerwowy i odpornościowy owadów, czyli na ich zdrowie i życie. Takie związki chemiczne paraliżują też zdolności komunikacyjne pszczół - nie mogą znaleźć one pożywienia bądź uli.

  Zdaniem Greenpeace wiele badań pokazuje też, że neonikotynoidy stanowią poważne zagrożenia dla innych gatunków zwierząt - motyli, bezkręgowców a nawet ptaków.

  Poparcie dziesiątek tysięcy Polaków

  W maju ubiegłego roku ekolodzy z Greenpeace Polska oraz polscy pszczelarze zaapelowali do resortu rolnictwa, by poparł zakaz stosowania toksycznych pestycydów szkodliwych dla pszczół. Przekazali również petycję dotyczącą tego problemu, podpisaną przed 60 tysięcy osób. Greenpeace szacuje, że praca tych owadów w samej Polsce jest warta nawet 4 miliardy złotych.

  Pierwsze sygnały o ginięciu pszczół pojawiły się w Polsce w 2008 roku, gdy za zachodnią granicą Polski - w Niemczech, przy niewłaściwie zaprawionych nasionach, nastąpiły masowe upadki tych owadów. Zaprawy poddano badaniom. Szkodliwość ich dla pszczół potwierdziły długoletnie badania wykonywane przez unijne instytucja m.in. takie jak EFSA.

  Rzeźnicki zauważył, że dla zapraw neonikotynoidowych jest alternatywa w postaci innych substancji chroniących rzepak przed szkodnikami. Polska jako pierwsza dopuściła do stosowania w uprawach nowy rodzaj zaprawy, która działa krócej, ale zabezpiecza wysiane nasiona rzepaku w okresie jesiennym - zaznaczył dyrektor. Dodał, że substancja ta została zatwierdzona przez EFSA.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • KE
  No to w końcu i ta straszna Komisja na coś sie przydała
  ~Mat /2018-04-28 02:01
 • Spóżniona 'reakcja' na uratowanie pszczół
  Po co te zakazy po fakcie dokonanym.Najpierw wyrządza się szkodę,a póżniej się mysli.Jest to chore.W 2008 wystąpiły pierwsze upadki pszczół, a 10 lat pózniej podejmuje się jakieś mizerne działania. Kto niszczy środowisko i przyrodę powinien sam upaść .Czy te substancje szkodliwe są dla człowieka?
  ~Lech /2018-04-27 22:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....