Informacje
 • Nawałnica niszczyła domy. "To była trąba powietrzna"

  11-06-2012 07:35 "Szyby w oknach ledwo wytrzymywały napór"

  Zniszczony budynek w miejscowości Kranów k. Kielc

  TVN24/Kontakt 24/clamarmedia

  "To trwało ze trzy minuty. To była trąba powietrzna", "Szyby w oknach ledwo wytrzymywały napór"- mówią o niedzielnej nawałnicy, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Burze, jakie szalały po południu w okolicach Kielc zostawiły za sobą kilka zniszczonych budynków, zerwane linie energetyczne i powalone drzewa.

  Opady i wyładowania to skutki wpływu niżu z frontem atmosferycznym, jaki w niedzielę przechodził nad Polską.

  "To była trąba powietrzna"

  - Zrobiło się ciemno, mgła i wszystko zaczęło latać. Donice z kwiatkami, które ważyły do 20 kg, których nie mogłem podnieść, to w powietrzu latały - relacjonował popołudniową nawałnicę jeden z mieszkańców Pierzchnicy. - To trwało ze trzy minuty. To była trąba powietrzna.

  "Burzy, która przeszła przez miejscowość Daleszyce koło Kielc, towarzyszył potężny grad.  Podczas gradobicia silny wiatr przesuwał piętnastokilogramowe donice z drzewkami jakby to były domowe kapcie. Potrafiło nawet przybitą gwoździami blachę na drewutni oderwać i przenieść na znaczną odległość. Szyby w oknach ledwo wytrzymywały napór" - napisał z kolei do redakcji Kontaktu 24 marian.

  Spore straty

  Jak poinformował kpt. Łukasz Zemła z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, po burzy, która przeszła nad województwem świętokrzyskim, strażacy otrzymali 17 zgłoszeń dotyczących połamanych drzew oraz uszkodzonych lub zerwanych dachów. Straty odnotowano w Gradowicach (powiat kazimierski), w Pierzchnicy, Kranowie i Brzechowie (powiat kielecki) oraz w samych Kielcach.

  - Największe straty odnotowano w Pierzchnicy. Uszkodzonych zostało 10 budynków, z czego dwa poważnie. W Gradowicach dach z budynku gospodarczego spadł na dwa samochody – przekazał kpt. Łukasz Zemła.

  CZYTAJ TEŻ W KONTAKCIE 24

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kranów
  Mieszkam ok. 3 km od tej miejscowości dokładnie w słopcu
  ~seba15 /2013-05-16 17:44
 • ale strach pozostanie
  zgadzam sie z mario efekt silnej cyrkulacji powietrza towarzyszacy chumrom cumulunimbus...ale wspolczucia ofiarom sam bym pomyslal w nerwach ze jakas traba
  ~mdma /2012-06-11 14:48
 • trąba nie trąba straty są..
  Nie ważne czy trąba czy nie trąba.. człowiek opisał swoje wrażenia... skoro dachówka przeleciała około 500 metrów i zniszczyła dach innemu sąsiadowi to nzaczy, że to raczej nie był zwykły podmuch wiatru.. współczuje mieszkaniom Pierzchnicy.
  ~jaaaaaaaaa22 /2012-06-11 11:46
 • zgadzam się z Mariuszem
  Ludzie nie róbcie paniki z tymi trąbami trochę mocniej zawieje a Wy już o trąbach mówicie. Ostatnio też pisali że w jakiejś wiosce było tornado no normalnie żal. najpierw poczytajcie co to jest trąba powietrzna i tornado a potem piszcie.

  p.s po tornadzie i silniejszej trąbie to by tam było równiutko a nie zerwane dachy (które na załączonych zdjęciach wyglądają jakby miały się same rozpaść ze starości) i przewrocone meble na tarasie
  ~ania /2012-06-11 11:42
 • Błędy to nie trąba
  Popieram Mariusz ma rację, to oczywiście Downburts, czyli silny wiatr zstępujący!
  ~Znawca /2012-06-11 11:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...