Informacje
 • "Nie mamy nic na podwórku, tak jakbyśmy wylądowali na pustyni"

  23-05-2019 12:51 Trwa usuwanie szkód trąby powietrznej
  Mieszkańcy usuwają skutki wichury Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Przez Lubelszczyznę we wtorek przeszła trąba powietrzna. Na miejscu trwa usuwanie szkód - pomagają mieszkańcy i wojsko. Jak relacjonują poszkodowani, siła żywiołu była ogromna. Wiatr zrywał dachy z domów i niszczył murowane budynki.

  W Polsce od kilku dni panuje gwałtowna pogoda. Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne w wielu regionach kraju, w tym te najwyższego, trzeciego stopnia.

  W południowo-wschodnich województwach wydano też czerwone alerty hydrologiczne.

  We wtorek na Lubelszczyźnie w gminie Wojciechów przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych zostało 120 budynków w 42 gospodarstwach. Jedna osoba została lekko ranna.

  Od tamtej pory mieszkańcy przy udziale strażaków i żołnierzy, w tym należących do Wojsk Obrony Terytorialnej, próbują usuwać szkody wywołane przez żywioł.

  "Napór powietrza i huk"

  Jak mówiła w rozmowie z reporterką TVN24 Beata Bartoszcze, mieszkanka Stasina, gdzie żywioł wyrządził największe szkody, na razie trwa sprzątanie zniszczeń. Dopiero wtedy będzie można odbudować to, co utracono - wichura zniszczyła stodołę i murowany garaż. Pani Beata była w domu, kiedy nadeszła trąba. Wiatr zerwał dach z domu i wybił okno.

  - Rozmawiałam z mężem przez okno, zdążyłam odejść i usłyszałam za sobą tylko taki napór powietrza i huk, zdążyłam uciec do kuchni i zamknąć drzwi, i tyle. Potem jak weszłam, to okno było rozbite po całym pokoju, mam nawbijane szkieł w materac. A dach - jak wyszliśmy, to już nie było nic, wszystko rozwalone - opowiadała poszkodowana.

  Strażacy pomogli zabezpieczyć dach, pracowali w środę do drugiej w nocy.

  - Na razie mamy wielkie sprzątanie, a później zobaczymy, co będzie dalej - opowiadała pani Beata. Dodała, że byli ubezpieczeni, ale te pieniądze niestety nie pokryją wszystkiego. - Odbudowanie tego to są bardzo duże koszty - mówiła. Tłumaczyła, że musiała wywieźć swoje dzieci do mamy, bo warunki panujące w domu nie są dla nich odpowiednie.

  Trąba nie oszczędziła też innych mieszkańców.

  - Olbrzymie drzewa kręciły się wkoło, potem skoczyliśmy do okna z mężem. W mieszkaniu zaczęło robić się ciemno, skoczyłam do drzwi i zaczęłam piszczeć. Mąż wyskoczył na dwór, my nie byliśmy w stanie tego zrobić. Powiedział, że nie mamy nic na podwórku, tak jakbyśmy wylądowali na pustyni. Tak to wyglądało - relacjonowała inna mieszkanka wsi Stasin. Silny wiatr zerwał eternit z jej domu.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ZŁY LOS
  Współczuję tym wszystkim, którzy tak bardzo ucierpieli. Rząd powinien tym ludziom udzielić pomocy w trybie pilnym aby mogli spowrotem stanąć na nogi.
  ~roki /2019-05-23 14:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...