Informacje
 • Nie tylko rekordy pogodowe padają w Tatrach. Tylu turystów nie było od lat

  04-09-2015 13:11 Za taką frekwencję odpowiadają m.in. warunki pogodowe
  Nie tylko rekordy pogodowe padają w Tatrach. Tylu turystów nie było od lat

  W Tatrach padł kolejny rekord

  pixababy.com/Dzed

  W Tatrach padł rekord. Przez pierwsze siedem miesięcy 2015 roku tatrzańskie szlaki odwiedziło o 100 tys. więcej turystów, niż w tym samym okresie w roku 2014. Najwięcej osób wędrowało po górach 28 lipca. Szacuje się, że do tej pory w tym roku po szlakach chodziło ponad 1,5 mln turystów. Tylko w lipcu odnotowano ponad pół miliona wejść w polskie Tatry.

  W 2011 roku do Tatrzańskiego Parku Narodowego weszło 3,081 mln turystów, w 2012 roku było ich 2,135 mln, w 2013 liczba ta spadła do 2,934 mln. W 2014 roku na tatrzańskie szlaki weszło 3,088 mln osób.

  Pogoda sprzyja turystyce górskiej

  Liczby ta została oszacowana na podstawie sprzedanych biletów wstępu do parku oraz wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch.

  - Wysokie temperatury, 30-stopniowe upały, bezdeszczowy lipiec i sierpień sprawiły, że Tatry cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Ponadto wydarzenia na świecie, związane z atakami terrorystycznymi w popularnych miejscach turystycznych, spowodowały, że

  turyści wybierali kierunki krajowe – powiedziała Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

  - Myślę, że to najlepszy sezon letni w Zakopanem od kilkunastu lat. Pogoda w górach zazwyczaj jest zmienna i słońce raczej nas tu nie rozpieszcza, jednak to lato było wyjątkowo słoneczne i ciepłe - podsumowała.

  Zadowoleni hotelarze

  O dobrych wakacyjnych miesiącach mówią też hotelarze i właściciele popularnych kwater prywatnych, gdzie bez wcześniejszych rezerwacji trudno było znaleźć wolny pokój. Przybliżone dane o liczbie turystów, którzy odwiedzili w wakacje Zakopane, będą znane dopiero w październiku, po podsumowaniu tak zwanych opłat miejscowych, jakie uiszczają turyści u właścicieli kwater. Przedstawiciele władz miasta pod Giewontem zauważają jednak, że popularne Krupówki „pękały w szwach”.

  - Mijające wakacje należy zaliczyć do jednych z najlepszych, jeżeli chodzi o frekwencję turystyczną. Wielką popularnością cieszyły się rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe. Chociaż wakacje zaczynaliśmy w deszczu, to sezon był wyjątkowo słoneczny - powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

  Popularny kierunek turystyczny

  Tatry to jeden z najpopularniejszych w Polsce kierunków turystycznych. Co roku najwyższe polskie góry odwiedza 3 mln turystów, a największą popularnością Tatry cieszą się właśnie podczas wakacji. Najczęściej wybieranymi przez turystów miejscami są Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch oraz Doliny Chochołowska i Kościeliska.

  Do dyspozycji odwiedzających Tatrzański Park Narodowy jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne takie jak łańcuchy, klamry i drabinki.

  Jeden z najtrudniejszych i najpiękniejszych szlaków prowadzi przez Orlą Perć. Poniżej wideo, pokazujące w skrócie przejście tym szlakiem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...