Informacje
 • Nie wjeżdżajcie na zamarznięte jeziora

  28-02-2012 08:55 Lód może być gruby, ale jest teraz bardzo kruchy
  Nie wjeżdżajcie na zamarznięte jeziora

  Mazurskie jeziora zamarznięte, ale groźne

  sxc.hu

  Ratownicy przestrzegają przed wjeżdżaniem autami na zamarznięte warmińskie i mazurskie jeziora. Choć na większości akwenów lód jest jeszcze gruby, to po odwilży staje się kruchy i mało wytrzymały.

  - Na Śniardwach lód ma grubość od 20 do 30 cm, ale jest bardzo kruchy i pokryty wodą - ostrzega Andrzej Chudzicki z Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie.

  - W wielu miejscach znajdują się słabo zamarznięte duże przeręble, a powierzchnia pokryta jest licznymi wypiętrzeniami kry - podkreśla. Dodaje też, że absolutnie niedopuszczalne jest wjeżdżanie samochodami na taflę lodu, bo grozi to zatopieniem auta i utonięciem kierowcy i pasażerów.

  CZYM GROZI TAKIE PARKOWANIE, DOWIEDZIELI SIĘ WĘDKARZE Z WISCONSIN

  Czujność powinni zachować też piesi. Wraz ze wzrostem temperatur tafla lodowa zaczyna odmarzać, najszybciej - przy brzegach. Pokrywa jest też bardziej krucha w miejscach, gdzie wędkarze wycinali przeręble.

  Ostrzeżenie nie bez powodu

  W poniedziałek ratownicy próbowali podnieść z dna jeziora samochód, którym wędkarze wjechali podczas weekendu na zamarznięte Śniardwy. Samochód zatonął, bo nie wytrzymał lód. Mimo że ratownicy dysponują specjalistycznym sprzętem, to próba wydobycia auta nie powiodła się. -  Zmarzlina jest na tyle krucha, że rampa z wyciągarką sama mogłaby zatonąć - dodaje Chudzicki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • news
  cześć mam dla was newsa, pospadacie z krzeseł, co tam samochód zatonął, otóż w ubiegłą niedzielę na jeziorze Białym w powiecie włodawskim zatonął śmigłowiec MI2.
  ~kadis /2012-02-28 10:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...