Informacje
 • Nie żyje niedźwiedzica, która wybudziła się tuż przed sylwestrem

  09-04-2019 14:40 Złe wieści z Doliny Kościeliskiej
  Głowa zaklinowała się w blaszanym pojemniku Foto: Andrzej Gibała | Video: ENEX

  Mimo wysiłków przyrodników młoda niedźwiedzica, która została wybudzona z zimowego snu przed nocą sylwestrową w Dolinie Kościeliskiej, nie przeżyła - poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  - Niestety niedźwiedź nie przetrwał. Zrobiliśmy sekcję zwłok zwierzęcia i czekamy na jej wyniki - powiedział wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Filip Zięba.

  30 grudnia 2018 roku, kiedy Doliną Kościeliską spacerowały tłumy turystów, niedźwiedzica wyszła ze swojej gawry w masywie Organów i wpadła do Potoku Kościeliskiego poniżej Polany Pisanej w Tatarach. Zwierzę było tak osłabione, że nie potrafiło się wydostać z wody o własnych siłach.

  Mały niedźwiedź "był mocno wychłodzony"

  Przyrodnicy TPN pomogli wówczas bezradnemu zwierzęciu wydostać się z wody i przenieśli w bezpieczne miejsce z dala od szlaku turystycznego. Niedźwiedzica został ogrzana, założono jej obrożę telemetryczną i podano jej środki wzmacniające i odżywcze.

  - Walczyliśmy, żeby niedźwiedź odzyskał prawidłową temperaturę ciała, bo był mocno wychłodzony. Dostał mikrochip oraz obrożę telemetryczną, abyśmy mogli go przez kilka najbliższych dni obserwować - mówił w grudniu Zięba. Wyjaśnił też, że w naturze podobne przypadki dzieją się często, a ta sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że niedźwiedź znalazł się przy popularnym szlaku turystycznym.

  Przez kolejne tygodnie pracownicy TPN śledzili sygnał wysyłany z obroży telemetrycznej. Wskazywał on początkowo, że niedźwiedzica nie śpi i jest aktywna. Po okołu dwóch tygodniach sygnał zaczął wskazywać, że zwierzę pozostaje w jednym miejscu. Niestety po sprawdzeniu okazało się, że zwierzę padło.

  Zdaniem specjalistów przerwanie zimowego snu niedźwiedziom jest dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Przed zapadnięciem w sen zwierzęta gromadzą zapas tłuszczu, który powinien im wystarczyć do wiosny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...