Informacje
 • "Niebo było łaskawe". Królował na nim okazały Srebrny Glob

  08-05-2020 09:20 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Pełnia Kwiatowego Księżyca Foto: Kontakt 24 (Łukasz Górski) | Video: Kontakt 24

  Minionej nocy mogliśmy podziwiać Księżyc niedługo po pełni. Majowa pełnia była wyjątkowa, bo nasz naturalny satelita wydawał się dużo większy niż zwykle za sprawą "niewielkiej" odległości od Ziemi.

  JEŚLI ZAUWAŻYLIŚCIE COŚ CIEKAWEGO I CHCECIE SIĘ TYM Z NAMI PODZIELIĆ, ZAPRASZAMY NA KONTAKT 24

  Ta noc była wyjątkowo jasna za sprawą Pełni Kwiatowego Księżyca, jak zwykło się nazywać pełnię przypadającą w maju. Ponadto Srebrny Glob znalazł się perygeum, czyli w punkcie swojej orbity najbliższym względem Ziemi, przez co wydawał się większy niż zwykle. Dystans pomiędzy obydwoma ciałami niebieskimi wyniósł niecałe 360 tysięcy kilometrów. Zbieżność pełni z przejściem Księżyca przez perygeum określana jest potocznie mianem superpełni albo superksiężyca. Orbita naszego naturalnego satelity nie jest idealnie kołowa, tylko eliptyczna, co sprawia, że Księżyc raz jest dalej, a raz bliżej Ziemi.

  Zdjęcia pełni i superksiężyca otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Dziś niebo było łaskawe, chmury odsłoniły więcej i od 20.30 mogłem w Łodzi obserwować okazały Księżyc. To w przybliżeniu 360 tysięcy kilometrów. Robi wrażenie" - napisał Reporter 24 ObokNas55.

  Majowa pełnia

  Majowa pełnia Księżyca nosi kilka nazw. Najczęściej bywa określana jako pełnia Kwiatowego Księżyca. Rdzenni Indianie obserwowali, jak w maju rozkwita mnóstwo roślin, takich jak czosnek, dzwonki, łubin, rosiczka czy fiołki, co zainspirowało ich do nazwania majowej pełni Kwiatową.

  Inne nazwy dla majowej najjaśniejszej fazy Księżyca to Księżyc Kukurydzy, ponieważ w tym miesiącu wysiewano te rośliny, oraz Mleczny Księżyc, gdyż na ten okres przypadał czas zwiększonej produkcji mleka u krów. Niektóre źródła określają ją również jako Zajęczy Księżyc, ale ta nazwa jest częściej używana do określenia pełni marcowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...