Informacje
 • Niebo mieniło się kolorami tęczy. Zorza polarna nad Polską

  21-12-2015 06:51 Czekamy na Wasze zdjęcia

  Zorza polarna zatańczyła na niebie w Jeleniej Górze

  Zdj.: Kontakt24/ KarolNienartowicz, film: TVN Meteo

  W niedziele po zmroku można było obserwować na niebie zorzę polarną. Światła północy pojawiły się nawet w południowych regionach naszego kraju.

  W niedzielę w Polsce pojawiła się zorza polarna. O godz. 18.30 notowano 6 w skali KP, przed godz. 20 KP wynosiło nawet około 8 (9-stopniowa skalą KP opisuje się zasięg występowania zorzy polarnej - KP1 oznacza, że zjawisko na niebie będzie można zaobserwować blisko bieguna, a KP 9, że zorza pojawi się nawet w południowej Polsce).

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie zorzy polarnej m.in. z Lubelszczyzny i z Jeleniej Góry. Serwis meteomodel udostępnił nam także zdjęcie z Małopolski.

  Jak powstaje aurora borealis?

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

  - Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Do Arcy
  Burza miala sile 8 KP - dlatego z całą pewnością była widoczna - zresztą sam ją widziałem, a trochę tych zórz wcześniej miałem okazje obserwować
  ~adam /2015-12-21 08:58
 • Zachodzące słońce i tyle
  Czy ktoś z naukowców to potwierdził, że to zorza? Nie przekonują mnie te fotki zachodzącego/wschodzącego słońca.
  ~Arcy /2015-12-21 07:53
 • Zorza
  Słońce coraz bardziej się rozgrzewa. I jak co kilkadziesiąt lat wybuchy i wiatry słoneczne w tym cyklu mają wpływ na klimat na Ziemi to normalka. Co nie znaczy ,ze sami tu na ziemi nie osłabiamy naszej naturalnej ochrony tej planety.
  Christian Robert de Gotier /2015-12-20 20:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...