Informacje
 • Niedźwiedzie na spacerze. "Są bardzo pobudzone, mogą w każdej chwili zaatakować"

  28-03-2019 14:52 Czuć wiosnę w Bieszczadach
  Niecodzienny gość w hotelu Foto: Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe | Video: ENEX

  Niedźwiedzie budzą się z zimowego snu i można spotkać je na bieszczadzkich drogach. Natknął się na nie leśniczy Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród.

  - Dawno się nie widzieliśmy - słyszymy na nagraniu leśniczego Kazimierza Nóżkę, który zwraca się do niedźwiedzi. Zwierzęta grzebią w ziemi, spoglądają w kamerę i spacerują blisko drogi. Leśniczy zatytułował film "Wiosnę… widać, słychać i czuć".

  Niedźwiedzie budzą się z zimowego snu, ale leśniczy przestrzega, by na nie uważać.

  - To okres, w którym matki wychodzą z młodymi. Są bardzo pobudzone, mogą w każdej chwili zaatakować. Radzimy unikać niedźwiedzi - mówił Nóżka w rozmowie z tvnmeteo.pl. Jak przyznał, nie wszystkie niedźwiedzie spały w zimie, w sen zimowy udały się głównie matki niedźwiedzi, a teraz, kiedy się obudziły, wyprowadzają młode. Według informacji leśniczego na terenie Nadleśnictwa Baligród mieszka kilkadziesiąt niedźwiedzi.

  Z daleka od niedźwiedzi

  - To jedna z wielu bieszczadzkich dróg. Jedźmy wolniej, wtedy więcej można zobaczyć. Pamiętajmy - nie podjeżdżajmy zbyt blisko dla swojego i niedźwiedzi bezpieczeństwa. Nie wyrzucajmy odpadków jedzenia, nie zostawiajmy ich też w przydrożnych koszach. To niestety nęci i przyzwyczaja niedźwiedzie do takich miejsc - apeluje leśniczy.

  Jak zachować się, gdy spotkamy niedźwiedzia

  Podczas spacerów po terenach, gdzie mieszkają niedźwiedzie, powinniśmy na nie uważać. Kiedy już jakiegoś spotkamy powinniśmy znać pewne zasady, jak się zachować. Przygotowali je leśnicy z Lasów Państwowych, przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, Wydziałem Środowiska i Rolnictwa PUW oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

  Co zrobić, żeby nie spotkać niedźwiedzia?

  • Przed wyruszeniem w góry sprawdź, czy ze względu na niedźwiedzie nie są zamknięte szlaki, oraz unikaj przebywania w rejonie ich wystąpienia po zmroku.
  • Nie chodź po zmroku sam. Zwierzęta te unikają głośnych grup ludzi.
  • Nie wchodź w gęste zarośla, gdzie możesz nie zauważyć niedźwiedzia.
  • Pakuj szczelnie jedzenie, żeby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.

  Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem?

  • Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
  • Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
  • Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
  • Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
  • Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.
  • Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli.
  • Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...