Informacje
 • Nietoperz się obudził. Groziło mu śmiertelne niebezpieczeństwo

  13-02-2018 16:20 Leśnicy z Lubelszczyzny uratowali mu życie

  Ratunek dla nietoperza

  Lasy Państwowe

  W Nadleśnictwie Tomaszów na Lubelszczyźnie nietoperz wybudził się z zimowego snu. Na szczęście pospieszono mu z pomocą.

  7 lutego do leśniczych z Nadleśnictwa Tomaszów (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie) trafił wybudzony nietoperz, który został przyniesiony w pudełku przez okolicznego mieszkańca - pana Andrzeja Burdę.

  Śmiercionośne przebudzenie

  Jak podają Lasy Państwowe, luty to nieodpowiedni miesiąc dla nietoperzy. O tej porze powinny być w letargu, czekając na wiosnę. U tak małego stworzenia każda chwila, gdy nie jest w letargu, może skutkować śmiercią. Nietoperze żywią się głównie owadami. W zimie, gdy polowanie na owady jest niemożliwe, ich sposobem na przeżycie jest właśnie zapadnięcie w "sen zimowy", czyli hibernację. W tym stanie zwalniają ich funkcje życiowe, tętno serca spowalnia do kilku uderzeń na minutę. Obniżają też temperaturę ciała do temperatury otoczenia. Każde wybudzenie z hibernacji podnosi temperaturę ich ciała, przyspiesza ich metabolizm. Spalają w ten sposób więcej tkanki tłuszczowej, której może nie wystarczyć do wiosny.

  Ciemno, cicho i spokojnie

  Dlatego leśnicy, chcąc uratować nietoperza przed śmiercią, zareagowali błyskawicznie. Po skontaktowaniu się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie zapadła decyzja, żeby małego ssaka przewieźć jak najszybciej do miejsca, gdzie ponownie zapadnie w letarg.

  Na terenie nadleśnictwa znajdują się bunkry dawnej Linii Mołotowa, z II wojny światowej. Już wcześniej odnotowywano tam zimujące nietoperze. Najwięcej tych bunkrów znajduje się w obrębie Lubycza, a dokładnie w leśnictwie Święcie. Leśnicy wraz z maleńkim pasażerem wyruszyli do schronów.

  - Nie było łatwo, wszędzie leżało dużo śniegu, a drogi przez pola były zawiane - opowiadają. Mimo śnieżnej aury leśnicy dotarli do wybranego bunkra. - Tam nasz nietoperz został umieszczony w odpowiedniej temperaturze i odpowiednim miejscu - mówią leśnicy.

  Z tego pośpiechu nie rozpoznali gatunku ratowanego nietoperza.

  - Nie chcieliśmy go naszymi oględzinami dodatkowo stresować, wybudzać, niepokoić. Mamy nadzieję, że przeżyje i wiosną odwdzięczy się, łapiąc dużo komarów - dodali leśnicy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...