Informacje

 • "Obcy" w Tatrach. Pokłonnik kamilla zaobserwowany cztery razy

  21-08-2013 12:47

  Ten motyl woli inny klimat

  Jak przyznaje odkrywca "obcego", do spotkania doszło przypadkowo. Mężczyzna wybrał się obserwować ważki, jakie miały się już pojawić. Tymczasem z zaskoczeniem powitał motyla, który nie występuje w tych rejonach kraju. Ten ciepłolubny motyl to czerwony dzwonek dla ekologów, że zagrożone są motyle nawykłe do chłodniejszego klimatu.

  Nietypowy dla Tatr gatunek motyla dziennego - pokłonnik kamilla (Limenitis camilla) zaobserwował w Tatrzańskim Parku Narodowym jego pracownik Jarosław Wenta. To pierwsze potwierdzenie obecności tego gatunku w polskich Tatrach.

  Przypadkowe spotkanie

  - Do odkrycia doszło przypadkowo. Na początku sierpnia byłem nad Toporowym Stawem głównie zajmując się sprawdzaniem, jakie pokazały się ważki. W pewnej chwili zobaczyłem pokłonnika kamilla, co było dużym zaskoczeniem, gdyż żadne źródła nie podawały

  tego gatunku z obszaru TPN. Dosłownie godzinę później ujrzałem i sfotografowałem kolejny okaz w samym korycie Suchej Wody. Kilka dni później zrobiłem kolejne zdjęcie w Dolinie Bystrej. W sumie gatunek ten obserwowałem czterokrotnie w ciągu dwóch tygodni - powiedział Jarosław Wenta.

  - Pokłonnik kamilla lubi miejsca w miarę ciepłe, lecz nie w pełni nasłonecznione. A takich miejsc jest sporo w otoczeniu Doliny Bystrej i Doliny Suchej Wody - wyjaśnił odkrywca. Ten motyl może występować tam, gdzie rośnie wiciokrzew lub śnieguliczka, czyli pewien rodzaj krzewów.

  Wenta ocenił, że na podstawie jego kilku obserwacji trudno na razie oceniać wielkość populacji pokłonnika kamilla w Tatrzańskim Parku Narodowym. Pewne jest, że jest to populacja osiadła. Wskazuje na to samo rozproszenie miejsc obserwacji.

  Zmiany w środowisku

  Wenta ocenia, że mogą być zasadniczo dwie przyczyny pojawienia się tego motyla na terenie TPN: ocieplenie klimatu i przebudowa drzewostanu.

  - Coraz częściej obserwuje się pojawianie gatunków ciepłolubnych, co nie jest wcale dobrą wiadomością. Wzrost temperatur może np. sprawić kłopot wysokogórskim motylom, przywykłym do chłodniejszego klimatu - ocenił Wenta.

  Pokłonnik kamilla w Polsce jest motylem dość pospolitym, ale w miejscach gdzie występuje jest gatunkiem nielicznym. Najbliższe od Tatr siedliskiem tych motyli są Pieniny Spiskie. Jak wyjaśnił Wenta, typowe dla tego gatunku jest trzymanie się śródleśnych dróg i unikanie otwartych przestrzeni. Motyl składa jaja pojedynczo na liściach rośliny żywicielskiej, która musi rosnąć w miejscu zacienionym, ale ciepłym. Młode gąsienice zimują pojedynczo lub w niewielkich grupach w zwiniętych liściach na czubkach gałęzi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Motyl z Kolędówki - identyfikacja
  Nie Pani Miro, to nie pokłonnik camilla, to mieniak tęczowiec (Apatura iris) - bardzo często spotykany na obszarach górskich. W tym roku w TPN jest wręcz zatrzęsienie mianiaków, latają bardzo wysoko, np. widziałem je na Wołowcu (2064 m).
  Pozdrawiam, Tadzik
  ~Tadzik /2013-08-22 20:50
 • Motyl z Kolędówki
  W czasie moich wędrówek po Babiogórskim Parku Narodowym i okolicy spotkałam motyla którego wcześniej nie spotkałam na Podlasiu ani w górach.Zrobiłam mu kilka zdjęćAby w domu sprawdzić co to jest.Zdjęcia kiepskie ale wydaje mi się że to camilla. Sptkałam ją w drodze z Zawoi zielonym szlakiem na Jałowiec w pobliżu Kolędowki 883 m Motyl siedzial na drodze Nie jestem spccjalistą od motyli może więc się mylę Byłam w tych okolicach 10 dni ale takiego motyla widzialm tylko raz.Czy ktoś może potwierdzić moje przypuszczenia.Jestem emerytką kocham przyrodę ilubię ją obserwować.Serdeczności. Mira

  http://imgur.com/QWwU3o1
  http://imgur.com/5D8zpUc
  http://imgur.com/R0Dhr26
  http://imgur.com/JlK5Aur
  http://imgur.com/pbX1Kpy
  ~Mira /2013-08-22 13:28
 • do Tadzika
  Jesteś więc jak Kolumb, który do końca życia nie wiedział, że odkrył nowy ląd.
  ~Ewa /2013-08-21 22:15
 • Migranci
  Wiele motyli nie rozmnażając się w Polsce, pojawia się w naszym kraju.
  Najzwyczajniej potrafią tutaj dolecieć z basenu Morza Śródziemnego.
  Raczej naciągana ta sensacja.
  ~Amator /2013-08-21 21:54
 • FOTO - Plaża Fujisawa
  Na północny zachód od Tokio nie ma żadnych plaż (chyba że o kilkaset kilometrów, aż po drugiej stronie wyspy Honsiu, nad Morzem Japońskim)!
  ~Jap /2013-08-21 14:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...