Informacje

 • Odczuwalny mróz, miękki śnieg, nieprzetarte szlaki. Ostrożnie w górach

  25-09-2018 12:20

  Trudne warunki pogodowe w górach

  W Tatrach już zima Foto: PAP/Grzegorz Momot | Video: TVN24

  W Bieszczadach i Beskidzie Niskim w ciągu dnia można spodziewać się załamania pogody i opadów deszczu. W Tatrach już od soboty prószy śnieg. Takie warunki sprzyjają wypadkom.

  - We wtorek rano w Ustrzykach Górnych były trzy stopnie Celsjusza. Jest pochmurnie. Wieje tam słaby wiatr, a widoczność nie przekracza jednego kilometra - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego (GOPR) Hubert Marek.

  W Cisnej termometry pokazywały cztery stopnie. Jest tam bezwietrznie, a zasięg widoczności wynosi pięć kilometrów.

  Rozpoczął się sezon na czapki i rękawiczki

  - W Bieszczadach w ciągu dnia należy spodziewać się ochłodzenia oraz opadów deszczu - powiedział ratownik dyżurny.

  Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. - Warunki mamy późnojesienne. Konieczne są czapki i rękawiczki. Bierzemy też ze sobą termosy z ciepłą herbatą. Powyżej górnej granicy lasu, gdzie jest zero stopni Celsjusza, odczuwalna temperatura powietrza wynosi kilka stopni poniżej zera - dodał Marek.

  Ratownik dyżurny zwrócił uwagę, że po ostatnich silnych porywach wiatru niektóre szlaki górskie zostały zatarasowane przez połamane gałęzie, a czasami także drzewa.

  - Turyści zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". Dzięki tej aplikacji łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych - podkreślił ratownik.

  Ślisko i niebezpiecznie

  Pogoda zmieniła się także w Tatrach. W sobotę zaczął tam padać śnieg, szlaki się zabieliły, a temperatura spadła poniżej zera do -0,3 st. C.

  - Pada już  od kilku dni. Spadło dość sporo śniegu tej nocy - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Adam Marasek, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Dodał, że w najbliższym czasie przewiduje się opad o wysokości 10 centymetrów. To spowoduje, że w górach utworzy się trwała warstwa śniegu. Marasek dodał, że śnieg występuje teraz powyżej 1000-1100 metrów nad poziomem morza. - Szlaki powyżej około 1500 metrów będą zasypane, a przez najbliższe dwa dni nieprzetarte - zaznaczył.

  Ratownik podkreślił, że śnieg jest na tyle miękki, że wędrując po górach łatwo będzie o kontuzje.

  - Pogoda po dwóch dniach ma się poprawić, ma się nieco ocieplić w ciągu dnia, ale w nocy ma być chłodniej, poniżej zera stopni - mówił. Ostrzegał, że w związku z taką pogodą na szlakach pojawi się warstwa lodu. - Będzie ślisko. Może to powodować poślizgnięcia i upadki z dość poważnymi skutkami - dodał.

  Dwie pory roku

  Adam Marasek powiedział, że rok temu na początku września również spadło dość sporo śniegu.

  - Powoli robią się jakby dwie pory roku: zima i lato, bo i wiosna od razu w tym roku była bardzo ciepła, w zasadzie panowały letnie warunki. I teraz już po bardzo ciepłym lecie robi się od razu zima - mówił. Podkreślił, że należy zachować ostrożność i nie wchodzić na te najwyżej położone szlaki.

  Posłuchaj rozmowy z Adamem Maraskiem, ratownikiem TOPR:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wow
  Ale afera w górach późna jesień, jakby to było niespotykane we wrześniu..
  ~Jam /2018-09-25 11:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się w zasięgu wyżu Wiktor znad północnej Ukrainy....